Marţi s-a disputat ultimul meci al rundei cu numărul 19, cel dintre CS Mioveni şi Turris-Oltul, însă turul de campionat s-a încheiat oficial de abia miercuri, după disputarea ultimei restanţe, duelul dintre Dunărea Călăraşi şi Fotbal Club Rapid.

UTA şi CS Mioveni, cele mai ofensive echipe ale turului

Titlul neoficial de campioană a turului a fost adjudecat matematic de AFC UTA Arad încă de duminică, atunci când a câştigat la limită duelul cu FC Farul Constanţa. Mai mult, arădenii şi-au asigurat un avans de patru puncte în fruntea clasamentului, după ce au câştigat restanţa de marţi, contra Concordiei Chiajna, prin golul lui Romario Moise, care a transformat un penalty în minutul 7.

CLASAMENTUL FINAL AL TURULUI DE CAMPIONAT

CS Mioveni a încheiat turul pe locul secund, după ce a închis etapa a 19-a cu o victorie la scor, 5-2 cu Turris-Oltul. Teleormănenii au fost cei care au deschis scorul prin golgheterul Silviu Pană, dar au rămas în zece după o jumătate de oră, ca urmare a eliminării lui Juncănaru. Adrian Voicu a mărit scorul, din penalty, dar autogolul lui Savin a stabilit scorul pauzei la 1-2.

După pauză, Hergheligiu a restabilit egalitatea, iar argeşenii au preluat conducerea după un nou autogol al oaspeţilor, ghinionistul fiind acum Sălcianu. Finalul de meci a mai adus două goluri în poarta Turrisului, italianul Massaro reuşind o dublă.

În urma rezultatelor din meciurile de marţi, UTA Arad şi CS Mioveni au ajuns la acelaşi număr de goluri, 34 la număr, având cele mai bune ofensive după 19 etape.

Fotbal Club Rapid a încheiat turul cu o remiză albă

Miercuri, la Călăraşi, Dunărea şi Fotbal Club Rapid au disputat ultimul meci din cadrul turului de campionat. Duelul dintre cele două echipe s-a terminat la egalitate, scor 0-0, rezultat ce nu a schimbat ordinea pe podiumul competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor, astfel că Fotbal Club Rapid a rămas pe locul 3.

Returul va debuta pe 30 noiembrie, în 2019 urmând a se mai disputa încă o rundă, cea cu numărul 21. Campionatul va intra în pauza de iarnă, prima etapă din 2020 fiind programată pe 22 februarie.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate: