Epilogul primei etape disputate în acest an în cadrul competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor a avut la Voluntari, acolo unde Fotbal Club Rapid a fost gazda celor de la Turris-Oltul. Aflaţi pe ultima treaptă a podiumului, bucureştenii ar fi avut nevoie de o victorie pentru a profita de eşecul Mioveniului şi a urca un loc în clasament. De partea cealaltă, teleormănenii ar fi putut obţine cu o victorie cel mult un loc patru, după ce rezultatele consemnate în această rundă i-au coborât pe şase.

Al patrulea portar folosit de Rapid în acest sezon

După ce în prima parte a sezonului i-a avut între buturi pe rând pe Drăghia, Tătaru şi Achiriloaei, bucureştenii au început meciul de marţi cu un nou portar, Mihai Popa, împrumutat în această iarnă de la Astra. Acesta nu a fost singura noutate din formula de start a gazdelor, pe teren intrând din primul minut şi golgheterul celor de la SCM Gloria Buzău, Valentin Alexandru, sosit şi el în pauza competiţională.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ 22 DE ETAPE

Tot două nume noi au avut şi oaspeţii, Cioinac la mijloc şi Albert Voinea în faţă, ultimul fiind golgheterul la zi al competiţiei, cu 13 reuşite în tricoul fostei sale echipe, Ripensia.

Gazdele au jucat în inferioritate timp de o repriză

Cei doi golgheteri nu au reuşit să spargă gheaţa pentru noua echipă, Valentin Alexandru fiind chiar schimbat la pauză cu Labeau. Tabela de marcaj a arenei din Voluntari a rămas neschimbată până la fluierul de final al lui Viorel Flueran, egalul alb păstrând cele două echipe pe aceeaşi poziţie de clasament ca şi la startul meciului, 3 pentru Rapid şi 6 pentru Turris-Oltul.

Bucureştenii au evoluat o repriză întreagă cu un om în minus, după ce purtătorul banderolei de căpitan, veteranul Ionuţ Voicu a fost eliminat în prelungirile primei părţi a jocului, după o intervenţie asupra lui Haită.

SCM Gloria Buzău a luat trei puncte la “masa verde”

Miercuri, în cadrul şedinţei Comisiei de Disciplină şi Etică, s-a luat decizia ca meciul dintre Sportul Snagov şi SCM Gloria Buzău să fie omologat cu scorul de 3-0 în favoarea oaspeţilor, după ce ilfovenii nu s-au prezentat la terenul de joc.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

21.02.2020, ora 20:00
AS FC Universitatea Cluj – ACS Campionii Fotbal Club Argeş 1-1 (0-1)

Sebastian Mailat (77) / Andrei Blejdea (43)

22.02.2020, ora 11:00
AFC Farul Constanţa – CS Concordia Chiajna 3-1 (2-0)
Antonio Cruceru (7 – pen., 14 – pen., 57) / Stelian Cucu (90)

CS Mioveni – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-2 (0-1)
Alexandru Bădăuţă (21), Daniel Paraschiv (52)

CS Sportul Snagov SA – SCM Gloria Buzău 0-3
Rezultat stabilit de Comisia de Disciplină şi Etică după ce gazdele nu s-au prezentat

AFC Ripensia Timișoara – FC Metaloglobus Bucureşti 3-0 (3-0)
Tudor Călin (23), Caius Lungu (29), Claudiu Apro (34 – pen.)

22.02.2020, ora 12:00
FC Petrolul Ploieşti – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 2-0 (1-0)