Unsprezece etape le-au trebuit celor de la FC Petrolul Ploieşti pentru a reuşi un prim succes pe teren propriu în ediţia 2019-2020 a competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor. Meciul cu Daco-Getica a fost cel cu noroc pentru prahoveni, care au marcat de trei ori în poarta lui Began. Cioinac, Ţicu şi Arnăutu au fost cei care şi-au trecut numele pe tabela de marcaj a stadionului din Ploieşti, ajutându-şi echipa să ia trei puncte pe propriul teren după o pauză de 146 de zile. Precedentul succes al ploieştenilor pe “Ilie Oană” a fost consemnat pe 20 mai 2019, atunci când au trecut cu 1-0 de ACS Poli, prin golul lui Arnăutu.

Csikszereda, doar egaluri pe nocturnă

Al doilea meci jucat de nou-promovata din Miercurea Ciuc la lumina nocturnei de pe stadionul din localitatea a consemnat tot un rezultat de egalitate. Deşi au condus cu 2-0 prin golurile lui Pintér şi Magyari, ciucanii au fost egalaţi după pauză, când oaspeţii au punctat prin Patrick Popescu şi Trancă.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ MECIURILE DIN ETAPA 11

În al treilea meci al zilei, Sportul Snagov şi U Cluj au remizat, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în ultimele zece minute. Oaspeţii au deschis scorul prin Kay, însă acelaşi jucător a provocat un penalty, transformat de Safsaf.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

12.10.2019, ora 11:00
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Farul Constanța 1920 2-1 (1-1)

Alexandru Gîrbiţă (10), Victor Astafei (67) / Viorel Lică (28)

AFC Ripensia Timişoara – CS Mioveni 0-5 (0-4)
Davide Massaro (16, 36), Valentin Coşereanu (40), Raul Costin (45), Simon Măzărache (81)

12.10.2019, ora 12:00
FC Metaloglobus Bucureşti – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 1-0 (0-0)