Ziua de sâmbătă a fost una care a intrat în istoria fotbalului călărăşean, după ce Dunărea a promovat matematic în primul eşalon, ca urmare a victoriei obţinute în faţa Ripensiei, scor 3-1. Călărăşenii ar fi avut nevoie de un singur punct pentru a-şi atinge obiectivul propus, dar după primele 45 de minute au apărut emoţiile, deoarece tabela a arătat 0-1, după reuşita lui Marius Toma din minutul 30.

Premiere la Dunărea: Muntean titular, Kanda căpitan

După reluare, Dan Alexa i-a trimis în teren pe Paul Iacob şi pe Ciprian Rus, renunţând la Preoteasa şi Bogdan Vasile, iar Dunărea a egalat la doar două minute de la ieşirea de la vestiare, prin Valentin Munteanu. Şapte minute mai târziu, Dobrosavlevici a adus liderul în avantaj, iar Silviu Pană a închis tabela la 3-1, în minutul 83. Fluierul de final le-a găsit pe gazde în zece, după eliminarea lui Dobrosavlevici, care a primit roşu direct.

Meciul de sâmbătă a consemnat două premiere în rândul gazdelor, ca urmare a absenţei căpitanului Cezar Lungu. Astfel, Gavril Muntean a fost titular între buturi, în timp ce Kanda a purtat banderola de căpitan pentru prima dată în acest sezon.

Alexa, a treia promovare în Liga I

Pentru antrenorul Dunării, sezonul 2017-2018 a fost unul de vis, fiind neînvins de la sosirea sa la gruparea călărăşeană. Debutul său oficial a avut loc în etapa a cincea, când a învins cu 1-0 pe CS Afumaţi, pe terenul grupării ilfovene. Din acel moment, Alexa a bifat doar patru egaluri, restul partidelor fiind încheiate cu victorii. Promovarea cu Dunărea Călăraşi este a treia din cariera lui Alexa, care a mai reuşit această performanţă cu ACS Poli Timişoara şi cu Rapid Bucureşti.

"A fost un sezon greu, dar frumos. Suntem neînvinşi de 30 de etape, avem 26 de victorii. A fost, într-adevăr, un parcurs senzaţional. Este o performanţă nu doar istorică pentru Călăraşi, cât mai ales pentru mine, pentru că nimeni nu ne dădea nicio şansă, chiar lumea se gândea să ne salvăm de la retrogradare. Este o performanţă, a fost mult mai greu decât celelalte două, pentru că în ambele cazuri, Rapid şi Poli Timişoara erau favorite şi era normal să promovăm. Dar acum e altceva! E foarte frumos!", a declarat Dan Alexa.

"Felicit jucătorii pentru că fără ei era foarte greu, felicit conducerea, pe toţi în care am avut mare sprijin. Am avut foarte multă linişte, s-a muncit bine, am intrat în istoria acestui oraş, judeţ şi cred că asta contează cel mai mult. Peste ani, momentele astea nu se vor uita niciodată", a mai declarat acesta.

Hermannstadt-ul, la un pas de a treia promovare consecutivă

Ocupanta locului secund, AFC Hermannstadt, mai are puţin până la a o urma pe Dunărea în primul eşalon. Gruparea sibiană a dispus sâmbătă de Fotbal Club Argeş, cu 1-0, prin reuşita lui Radu Crişan din minutul 70 şi acum aşteaptă rezultatul ultimului meci al acestei runde, cel dintre CS Mioveni şi Chindia, pentru a afla de câte puncte mai are nevoie pentru a promova matematic din etapa viitoare.

Un succes al Chindiei ar însemna că Hermannstadt va trebui să câştige meciul din runda viitoare, chiar cu Chindia. În schimb, dacă dâmboviţenii obţin cel mult un egal din deplasarea de la Mioveni, atunci sibienii vor promova matematic şi cu un egal în duelul cu Chindia.

De remarcat că, pentru AFC Hermannstadt, promovarea în Liga I va fi a treia consecutivă, după ce aceştia au promovat pe rând din Liga 4 în Liga 3 şi din Liga 3 în Liga 2 Casa Pariurilor. Gruparea sibiană va repeta performanţa unei alte echipe din acelaşi oraş, CSU Voinţa care a promovat consecutiv din Liga 4 până în Liga I, doar că aceasta a reuşit accederea în primul eşalon în urma unui meci de baraj cu Săgeata Năvodari.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul intermediar

05.05.2018, ora 11:00

Pandurii Târgu Jiu – Ştiinţa Miroslava 1-0 (0-0)
Drilon Cenaj (73)

CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila 2-1 (1-0)
Lucian Ion (30), Eugen Nica (68) / Tudor Ţăranu (65)

AFC UTA Arad – Foresta Suceava 8-1 (4-0)
David Popa (1, 44, 89), Darius Buia (26, 42, 74), Cătălin Hlistei (47), Marius Curtuiuş (49) / Oleg Lupuşor (86)

05.05.2018, ora 12:00

Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara 3-1 (0-1)
Valentin Munteanu (47), Alin Dobrosavlevici (54), Silviu Pană (83) / Marius Toma (30)

05.05.2018, ora 13:00

AFC Hermannstadt – Fotbal Club Argeş 1-0 (0-0)
Radu Crişan (70)

05.05.2018, ora 17:00

ASU Poli Timişoara – Sportul Snagov 1-0 (1-0)
Deian Sorescu (45+2)

06.05.2018, ora 11:00

Academica Clinceni – Metaloglobus Bucureşti 4-1 (2-1)
Costin Gheorghe (24), Bogdan Barbu (27 – pen.), Vlad Mihalcea (73), Andrei Răuţă (82) / Valentin Ghenovici (10)

08.05.2018, ora 19:30

CS Mioveni – Chindia Târgovişte

CS Afumaţi – ASA 2013 Târgu Mureş 3-0
Oaspeţii au fost dezafiliaţi prin decizia Comitetului Executiv din 28.02.2018

Olimpia 2010 Satu Mare – Luceafărul Oradea 0-3
Gazdele au fost sancţionate cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică