Jocul rezultatelor de sâmbătă a relansat lupta pentru promovarea în Liga I, după ce două din primele patru clasate au suferit înfrângeri la limită. Surpriza zilei s-a consemnat la Constanţa, acolo unde ASSCS Farul, echipă aflată pe locul 17 – retrogradabil la final de campionat, a dat lovitura în duelul cu ocupanta locului 4, Chindia Târgovişte. Unicul gol al meciului a fost reuşit de Georgian Păun, cu zece minute înainte de final, cu o execuţie spectaculoasă, şut la vinclu de la 25 de metri.

Moldoveanu, “foarfecă” de trei puncte pentru Petrolul

Capul de afiş al rundei a fost derby-ul dintre FC Petrolul Ploieşti şi AS FC U Cluj, în care gazdele au avut la dispoziţie doar varianta victoriei, pentru a rămâne în cărţile promovării. Cu Gheorghe Mulţescu la debutul pe banca tehnică, prahovenii au obţinut cele trei puncte puse în joc în urma celui mai spectaculos gol din actuala ediţie de campionat, o “foarfecă” pe spate a lui Robert Moldoveanu (video)

Ajutaţi şi de eşecul Chindiei, ploieştenii au redus la doar un punct diferenţa faţă de locul 3, cel care va asigura participarea la barajul pentru promovarea în Liga I. În ceea ce priveşte primele două clasate, FC Petrolul a rămas la cinci puncte de Academica (5-0 cu Luceafărul) şi la trei de Sportul Snagov, dar ultima are un meci mai puţin disputat, cel cu AFC UTA Arad, programat duminică de la ora 13:00.

ACS Poli a câştigat pe final derby-ul suferinţei contra Baloteştiului

Oaspeţii au adunat sâmbătă doar două puncte, prin Energeticianul, egal alb cu Daco-Getica şi Metaloglobus, 2-2 cu Dacia Unirea, formaţia din cartierul Pantelimon fiind egalată în penultimul minut regulamentar, de la punctul cu var.

Ripensia a trecut cu 2-1 de Pandurii, în timp ce Fotbal Club Argeş a “spart” ghinionul şi a marcat pentru prima oară în 2019, învingând tot cu 2-1 pe Aerostar Bacău.

În cel mai important meci al zilei în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare, ACS Poli a învins-o pe CS Baloteşti pe final de partidă. Bădăuţă şi Vasile Mihai au marcat din lovituri de la 11 metri în prima repriză, astfel că cele două echipe au intrat la vestiare la egalitate, 1-1.

Cu un minut înainte de încheierea timpului regulamentar, cu un om în plus după eliminarea lui Flămînzeanu (80), timişorenii au punctat prin căpitanul Paramatti, preluând conducerea pe tabela de marcaj. Lovitura de graţie pentru ilfoveni a venit în al patrulea minut de prelungire, în care Bădăuţă a punctat la capătul unui contraatac. După această victorie, ACS Poli a rămas tot pe locul 19, dar a redus la patru puncte distanţa faţă de învinsa de sâmbătă.

Etapa se va încheia duminică, cu meciul de la Arad, în care Sportul Snagov are nevoie de victorie pentru a reveni pe primul loc.