În acest weekend s-au jucat meciurile etapei cu numărul 7 din Liga 2 Casa Pariurilor, la finalul cărora Oțelul Galați a trecut pe primul loc al clasamentului, după victoria cu Fotbal Club Brașov, scor 2-1.

Mario Mitoi a deschis scorul pentru gălățeni în minutul 34 al meciului, iar în minutul 54 George Cîrjan a dus scorul la 2-0. Fotbaliștii pregătiți de Dorinel Munteanu au trăit cu emoții finalul de meci după ce jucătorul brașoveanului Rareș Lazăr din minutul 89, dar tabela a rămas blocată la 2-1 și după fluierul final, iar Oțelul Galați este lider solitar la finalul acestei etape. De asemenea, gălățenii rămân singura formație cu cifra 0 în dreptul înfrângerilor în acest sezon.

„Suferim pe final și asta trebuie să îmi dea de gândit, dar felicit echipa în primul rând pentru că am obținut o victorie mare contra unei contracandidate la promovare. Clasamentul pentru mine nu este relevant, este relevantă concentrarea de la joc la joc și eu sunt convins că băieții înțeleg și cresc în joc și în atitudine, s-au acomodat cu liga a 2-a și acum știu ce potențial are echipa noastră.” – Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați

În meciul de ieri, transmis live, Gloria Buzău a primit vizita lui Dinamo. Dinamo a început mai bine meciul de la Buzău și a deschis scorul prin Deniz Giafer în minutul 2 al partidei. Acesta a trimis în poartă centrarea venită din cornerul executat de Ahmed Bani. Gloria Buzău putea egala în minutul 9 al meciului când Cristian Ciobanu a șutat în portarul celor de la Dinamo, din apropierea porții. Același Cristian Ciobanu l-a evidențiat din nou, în minutul 16, pe Filip Dujmovic. Jucătorul Gloriei Buzău a primit o centrare ideală în fața porții, dar portarul dinamovist a scos mingea trimisă către poartă de adversar. Golul egalizator a venit până la urmă în minutul 24 după ce mingea recuperată în apropiere de mijlocul terenului a ajuns în careu la Ariel Lopez, acesta marcând cu un șut puternic la colțul scurt. Dinamo a ratat șansa de a trece din nou în avantaj pe tabelă în minutul 35 când, la capătul unui contraatac început din preajma propriului careu, Valentin Lazăr nu l-a putut învinge pe portarul Gloriei Buzău, Relu Stoian. Peste doar 4 minute, Neluț Roșu a scăpat și el singur cu portarul însă acesta din urmă a reușit să închidă poarta și de această dată.

O nouă șansă pentru Dinamo de a trece în avantaj a venit la 20 de secunde de la startul reprizei secunde. Antonio Bordușanu a șutat periculos de la marginea careului de 16 metri, puțin pe lângă poarta apărată de Relu Stoian. Ahmed Bani a pus în pericol poarta buzoienilor în minutul 62 cu un șut din lovitură liberă care a trecut aproape de stâlpul din stânga porții. 10 minute mai târziu, Mihai Neicuțescu a recuperat mingea în apropierea centrului terenului și a început o acțiune pe cont propriu, încheiată cu o nouă paradă pentru Dujmovic. Urcat surprinzător în atac, fundașul central al celor de la Gloria Buzău, Daniel Vîrtej, a oferit o centrare de gol pentru Pablo Gaitan și buzoienii treceau pentru prima dată în avantaj pe tabelă. Acesta a fost și scorul final al partidei, iar în urma acestui rezultat Gloria Buzău urcă până pe locul 7, la egalitate de puncte, 13, cu AFK Csikszereda. De cealaltă parte, Dinamo încheie etapa pe locul 16 în clasament, cu doar 6 puncte acumulate.

Urmează o săptămână de pauză în eșalonul secund, pauză datorată acțiunilor loturilor naționale ale României. Următoarea etapă este programată pentru începutul lunii octombrie.

12. Fotbal Club Brașov 8p.
  13. Minaur Baia Mare 8p.