Astăzi, 20 mai, s-a disputat manșa retur a barajului pentru evitarea retrogradării, între formațiile Progresul Spartac și Metaloglobus București, ocupantele locurilor 5 în cele două grupe de play-out.

În partida tur, desfășurată sâmbăta trecută, pe Arena din Clinceni, rezultatul a fost egal, scor 1-1, astfel încât ultima echipă ce evită retrogradarea s-a decis la finalul partidei de astăzi.

Duelul dintre cele două formații, jucat la Centrul Național de Fotbal Buftea, cu Progresul Spartac în postura de echipă gazdă, s-a desfășurat sub semnul echilibrului, la finalul celor 90 de minute tabela arătând, ca la startul partidei, 0-0. Nici la finalul celor două reprize de prelungiri nu s-a marcat, astfel că a fost nevoie de lovituri de departajare. Diferența dintre cele două formații s-a făcut în cele din urmă după ce Eugen Lixandru, jucătorul Progresului, a ratat una din loviturile de la punctul cu var. Metaloglobus nu a ratat nicio lovitură din prima serie și rămâne și în viitorul sezon în cel de-al doilea eșalon.

Astfel, Progresul Spartac se alătură formațiilor ce au retrogradat pe parcursul sezonului, respectiv Unirea Constanța, Ripensia Timișoara, Politehnica Timișoara și Minaur Baia Mare, și care vor evolua în sezonul următor în cel de-al treilea eșalon fotbalistic din România.