Ieri, 17 octombrie, au avut loc ultimele meciuri din cadrul etapei cu numărul 10 a sezonului regular din Liga 2 Casa Pariurilor. Grație victoriilor înregistrate ieri, CSA Steaua și Oțelul Galați încheie runda printre primele 3 clasate în campionat.

În meciul din deschiderea rundei, Fotbal Club Brașov a făcut o nouă partidă bună, reușind să scoată un punct din confruntarea cu AFK Csikszereda. 8 puncte au reușit să strângă brașovenii în ultimele 5 etape, având 2 victorii, 2 egaluri și o înfrângere. Pentru jucătorii pregătiți de Dan Alexa urmează un nou meci dificil, aceștia urmând să întâlnească, în deplasare, ocupanta locului secund din campionat, FC Unirea Dej. Soarta partidei de la Târgu-Jiu din această etapă, dintre formația locală și Unirea Dej, a fost stabilită încă din prima repriză, în doar 6 minute! Golgheterul formației din Dej, Angelo Cocian, a deschis scorul în minutul 36 al partidei, însă avanatajul de pe tabelă a durat doar 4 minute, Denis Brînzan restabilind egalitatea. Două minute mai târziu, Florin Blaj a punctat pentru Unirea Dej și a dus scorul 2-1, acesta fiind și rezultatul final al partidei jucate pe stadionul Municipal din Târgu-Jiu.

Leo Grozavu a debutat cu un succes pe banca tehnică a Politehnicii Iași, scor 1-0 în fața celor de la Metaloglobus. Unicul gol al partidei a fost reușit de Cătălin Hlistei, acesta fiind primul gol marcat în tricoul Politehnicii de fostul jucător al celor de la Rapid. În urma acestui succes, ieșenii urcă pe locul 4 în clasament, cu 20 de puncte, fiind la doar 3 puncte de primul loc ocupat de CSA Steaua. În etapa următoare, Politehnica Iași va juca în deplasare împotriva celor de la CSM Slatina, formația pregătită de Daniel Oprescu pierzând surprinzător în etapa aceasta, scor 2-1 cu nou-promovata CSC Dumbrăvița.

Poate cel mai echilibrat duel al rundei, cel dintre CSC 1599 Șelimbăr și Unirea Slobozia, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Unirea Slobozia a deschis scorul în minutul 31 prin Andrei Dorobanțu, golul de 1-1 venind în minutul 90+5 al partidei! Daniel Tătar a reușit să marcheze din lovitură liberă, cu un șut plasat în vinclul porții apărate de Mario Contra, salvând astfel un punct pentru formația pregătită de Eugen Beza. Șelimbăr are o singură victorie în ultimele 7 etape de campionat, pentru sibieni urmând duelul cu Minaur Baia Mare din etapa a 11-a. După egalul reușit în fața celor de la Dinamo, maramureșenii au pierdut surprinzător în deplasare, scor 0-1, în fața celor de la Unirea Constanța, deși gazdele au evoluat încă din minutul 50 cu un om mai puțin pe teren după eliminarea lui Aurelian Ciuciulete.

Dinamo continuă evoluțiile bune din ultima perioadă și reușește să obțină un nou succes în campionat. În partida jucată la Giurgiu împotriva Ripensiei Timișoara, Dinamo s-a impus cu 1-0, grație reușitei semnate de Răzvan Patriche. Cu acest succesș, formația pregătită de Ovidiu Burcă încheie etapa pe locul 12 în clasament, cu 13 puncte, la doar 4 puncte distanță de ultimul loc de play-off. În runda următoare, Dinamo revine în București, de această dată din postură de formație oaspete în duelul cu Metaloglobus București. Până la duelul din etapa următoare, Dinamo joacă astăzi, 18 octombrie, în faza grupelor Cupei României, împotriva celor de la U Craiova 1948.

15. Progresul Spartac 11p.
  16. Minaur Baia Mare 9p.