Arena ”Ciarda Roșie” s-a dovedit prea mică pentru derby-ul timișorean, iar majoritatea suporterilor alb-violeți au privit meciul practic din afara arenei. ”Ripi” și ASU Poli s-au întâlnit prima dată într-un joc oficial după mai bine de doi ani de pauză, precedentele dueluri dintre cele două proiecte având loc la nivel județean.

Sâmbătă, prima șansă de gol a aparținut gazdelor prin Mediop Ndiaye (2), însă vizitatorii din ”Centru” au rezistat presiunii din start și au fost cei care au deschis scorul în minutul 26, prin Carol Taub. Fundașul stânga al lui ASU Poli a marcat cu un șut din afara careului, după ce Ignea a executat scurt o lovitură liberă.

Al zecelea joc consecutiv fără victorie pentru Ripensia

În partea secundă, formația pregătită de Bogdan Andone și-a mărit avantajul în minutul 64. De această dată, o lovitură liberă executată de Sorescu a fost reluată în plasă, cu capul, de către mijlocașul Raul Krausz. La trei minute distanță, ”Ripi” putea reduce din diferență, dar execuția lui Călin Toma, tot dintr-o fază fixă, a întâlnit transversala porții lui Dur-Bozoancă. Gazdele au continuat să atace până la final, dar nu au izbutit să marcheze la capătul unui joc în care suporterii ambelor echipe au fost încântați de determinarea din teren.

Pentru FC Ripensia a fost al zecelea joc consecutiv în campionat fără succes. Interesant e că, sub comanda ”interimarului” Radu Suciu, roș-galbenii înregistraseră până la meciul cu ASU Poli patru remize cu același scor: 1-1.

”A câștigat echipa care a fost pragmatică. Din două faze fixe… Ca joc nu au fost peste noi. Dar sunt o echipă pe val, care și-a definit stilul de joc, bazat pe multă mișcare. Un stil care nu ne convine nouă, așa cum nici lor nu le convine cel practicat de noi în partea a doua. Din păcate nu am putut juca așa tot meciul… Contează și atitudinea. Sigur că ne îngrijorează această serie, aveam nevoie undeva de trei puncte ca echipa să prindă curaj. Iată că nu mai vine acest succes…”,
a declarat Radu Suciu.

”Am întâlnit o echipă bună, preocupată să joace, cu jucători de calitate. Știam care sunt punctele lor forte, cele slabe. Am încercat să profităm și să le blocăm jucătorii-cheie. Mă bucur că nu am primit gol și am marcat, am gestionat bine fazele fixe. Nu m-a surprins Ripensia, din punct de vedere tactic am făcut o partidă bună, rezultatul e în concordanță cu ce s-a întâmplat pe teren. E un derby, le-am spus înainte de meci, e foarte important să lași o imagine bună, să ai determinare, sacrificiu. Mă bucur că au câștigat și cu UTA, și cu Ripensia. Sper să încheiem cu bine acest an”, a spus Bogdan Andone, antrenorul principal al lui ASU Politehnica.

Dunărea, din nou lider provizoriu

Sâmbătă s-au mai disputat alte şapte meciuri din cadrul etapei a 18-a, capul de afiş fiind derby-ul de la Târgovişte, dintre ocupantele locurilor 3 şi 2, Chindia şi Dunărea. Cele două echipe au terminat la egalitate, 2-2, deşi oaspeţii au avut superioritate numerică timp de o repriză, după eliminarea lui Neicuţescu din minutul 45, pentru cumul de galbene. În urma acestui rezultat, Dunărea a trecut pe primul loc la golaveraj, însă AFC Hermannstadt are un meci mai puţin disputat, pe care îl va juca luni, la Mioveni, în epilogul etapei.