Duminică s-a încheiat etapa cu numărul 16 după disputarea meciului dintre Fotbal Club Rapid şi U Cluj, încheiat la egalitate, scor 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză a partidei, primii înscriind rapidiştii, prin Hlistei (24). După nici zece minute a venit şi egalarea, veteranul Goga stabilind rezultatul final al meciului.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ 16 ETAPE

Pentru Rapid a fost al patrulea meci consecutiv fără victorie, ultimul succes fiind cel cu FC Petrolul Ploieşti, consemnat în urmă cu trei săptămâni, în Regie. De partea cealaltă, clujenii au zece meciuri consecutive cu gol marcat, în mandatul lui Adrian Falub fiind învinşi o singură dată.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

08.11.2019, ora 17:30
AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele – AFC Ripensia Timișoara 3-3 (2-1)

Adrian Voicu (22), Florian Haită (35), Paul Paţurcă (87) / Alexandru Neagu (39), Albert Voinea (50, 79 – pen.)

09.11.2019, ora 11:00
FC Farul Constanța 1920 – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 5-0 (5-0)
Baudouin Kanda (3 – pen.), Alexandru Ionuţ Stoica (10), Alexandru Iulian Stoica (13), Antonio Cruceru (32 – pen.), Madikaba Doumbia (38)

CS Concordia Chiajna – CS Sportul Snagov SA 2-0 (2-0)