Duelul dintre primele două clasate, U Craiova 1948 SA şi Fotbal Club Rapid a fost adjudecat de liderul campionatului cu un categoric 5-0, care a coborât echipa bucureşteană pe locul trei.

Capul de afiş al etapei cu numărul 7 a fost partida de la Drobeta-Turnu Severin, acolo unde s-au întâlnit ocupantele primelor două locuri, despărţite de un punct în clasament şi ambele cu cel puţin un gol marcat în fiecare etapă disputată până acum.

Liderul U Craiova 1948 SA a confirmat încă o dată că are cel mai bun atac din eşalonul secund şi a dat recital în faţa adversarilor de sâmbătă, înscriind de cinci ori în poarta bucureştenilor. Primul gol în poarta lui Tătaru, titular în locul lui Drăghia indisponibil ca urmare a testării pozitive cu COVID-19, a fost reuşit de Diallo (8).

La jumătatea primei reprize, Negru a mărit diferenţa cu un şut de la 25 de metri, iar golgheterul Claudiu Bălan a stabilit scorul pauzei în minutele de prelungire. Răducanu şi acelaşi Bălan au completat recitalul liderului, care le-a provocat rapidiştilor cel mai drastic eşec de când au promovat în Liga 3 (în vara lui 2018) şi până acum.

Chiajna a suferit al treilea eşec consecutiv

Cu câteva ore înaintea derby-ului dintre primele două clasate, ilfovenii pregătiţi de Florin Bratu au bifat al treilea eşec consecutiv din campionat. Prin titularizarea francezului Chesneau în meciul cu CS Mioveni, s-a consemnat o premieră în actualul sezon, Concordia fiind prima echipă care a folosit trei portari diferiţi până acum, ceilalţi doi fiind români Alex Costache şi Isvoranu. Schimbarea portarului titular nu a schimbat şi norocul ilfovenilor, care au pierdut la limită, unicul gol al partidei fiind înscris de Bogdan Rusu din penalty.

În celelalte două meciuri ale zilei, oaspeţii au plecat fără gol marcat. CSM Reşiţa a obţinut un rezultat pozitiv, remizând alb pe terenul celor de la Metaloglobus, în timp ce Ripensia a pierdut cu 2-0 meciul de la Slobozia.

Problemele cauzate de rezultatele pozitive ale testărilor COVID-19, dar şi alţi factori au dus la amânarea a cinci partide din această rundă, astfel că pentru moment se va mai juca un singur meci, cel de luni seara, dintre Turris-Oltul şi Universitatea Cluj.

Iată programul şi rezultatele rundei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

10.10.2020, ora 11:00
AFC Unirea 04 Slobozia – AFC Ripensia Timişoara 2-0 (2-0)

Mihai Adăscăliţei (24), Sabin Moldovan (35)

FC Metaloglobus Bucureşti – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 0-0

10.10.2020, ora 16:45
CS Concordia Chiajna – CS Mioveni 0-1 (0-1)