Vineri a debutat o nouă etapă din cadrul actualei ediţii a Liga 2 Casa Pariurilor, cu meciurile disputate la Timişoara şi Brăila. Pe Ciarda Roşie a venit viceliderul AFC Hermannstadt, aflat cu un picior în finala Cupei României, după victoria cu 1-0 în faţa celor de la Gaz Metan, într-un meci disputat marţi.

Lipsiţi de căpitanul Dâlbea, sibienii s-au impus la limită, scor 1-0, prin reuşita golgheterului Bogdan Rusu, din minutul 69. Cu această victorie, gruparea antrenată de Alexandru Pelici a egalat liderul la puncte, dar din cauza golaverajui inferior a rămas momentan tot pe locul secund. Dunărea va juca sâmbătă în deplasare pe terenul celor de la Miroslava, prilej cu care îşi poate reface avantajul de trei puncte faţă de AFC Hermannstadt.

În celălalt meci al zilei de vineri, Academica Clinceni a început în trombă duelul cu Dacia Unirea şi a avut 2-0 după doar opt minute de joc, după reuşitele lui Petriş şi Achim. La primul meci oficial în tricoul celor de la Academica, portarul Vâlceanu a avut parte de un debut cu stângul, primind cinci goluri.

Dima a dat startul revenirii brăilenilor, care apoi au egalat scorul pe tabelă după 25 de minute de joc, când a punctat Alex Pop. Ultima jumătate de oră a partidei a mai consemnat trei goluri în poarta lui Vâlceanu, prin Manea şi Banyoi, ultimul cu o dublă. Astfel, brăilenii au reuşit după opt luni să marcheze din nou mai mult de patru goluri într-un meci.

Iată rezultatele de vineri şi clasamentul intermediar

ETAPA A XXX-A

20.04.2018, ora 17:00

AFC Ripensia Timişoara – AFC Hermannstadt 0-1 (0-0)
Bogdan Rusu (69)

ACS Dacia Unirea Brăila – FC Academica Clinceni 5-2 (2-2)
Marius Dima (18), Alexandru Pop (25), Alin Manea (62), Andrei Banyoi (72, 90+2) / Tiberiu Petriş (4), Florin Achim (8)

ASU Politehnica Timişoara – Olimpia 2010 Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică