Începută cu un egal între U Cluj şi Campionii FC Argeş, etapa cu numărul 22 din eşalonul secund a programat sâmbătă alte şase partide, dintre care doar cinci s-au disputat. Meciul de la Ghermăneşti, dintre Sportul Snagov şi SCM Gloria Buzău nu a mai avut loc, după ce gazdele nu s-au prezentat la terenul de joc, iar asistenţa medicală nu a fost asigurată.

Cruceru, la prima triplă în eşalonul secund

AFC Farul Constanţa i-a stricat debutul lui Florin Bratu pe banca tehnică a Concordiei, după ce s-a impus cu 3-1. Eroul meciului a fost Antonio Cruceru (foto), care a reuşit să înscrie toate cele trei goluri, primele două fiind din lovitură de la 11 metri. Pentru mijlocaşul constănţenilor a fost primul meci disputat în eşalonul secund în care a marcat o triplă

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMELE 7 MECIURI ALE RUNDEI

Onoarea ilfovenilor a fost salvată de nou-venitul Cucu, în ultimul minut al timpului regulamentar de joc. Deşi au avut în echipa de start opt dintre jucătorii transferaţi în această iarnă, oaspeţii au fost loviţi de ghinion încă de la încălzire, când l-au pierdut pe căpitanul Andrei Marc, revenit după împrumutul la FCSB. Înlocuitorul acestuia în primul 11, juniorul Bogdan Vişan, a stat pe teren doar trei minute, fiind eliminat pentru faultul în urma căruia s-a dictat primul penalty al meciului.

Pentru constănţeni a fost a opta victorie consecutivă pe teren propriu, rămânând în continuare invincibili în meciurile disputate acasă. De partea cealaltă, Concordia a rămas fără victorie şi după această rundă, ultimul succes al echipei ilfovene fiind consemnat pe 9 noiembrie 2019, un 2-0 cu Sportul Snagov, prin golurile marcate de Nica şi Albu.

Mioveniul, al doilea eşec consecutiv fără gol marcat pe teren propriu

Stadionul Orăşenesc pare să nu le mai priască argeşenilor, care au fost învinşi sâmbătă de Viitorul Pandurii. Echipa antrenată de Cristian Lupuţ a fost a doua la rând care a plecat cu toate punctele de la Mioveni, fără a primi gol, după ce ASU Poli Timişoara a reuşit aceeaşi performanţă pe 30 noiembrie.

Bădăuţă a deschis scorul pentru oaspeţi, iar golgheter din tur al Ligii 3, Daniel Paraschiv, a debutat cu gol pentru noua sa echipă, stabilind scorul final la 2-0. În ultimele minute ale meciului, Viitorul Pandurii a jucat în zece după eliminarea lui Băican.

Ripensia şi-a luat revanşa pentru tur

Rămaşi fără golgheterul Albert Voinea, cel mai bun marcator din Liga 2 Casa Pariurilor la final de 2019, timişorenii de la Ripensia au răzbunat eşecul din tur, atunci când bucureştenii de la Metaloglobus i-au învins cu 3-0. Elevii lui Alexandru Pelici s-au revanşat cu acelaşi scor, toate cele trei reuşite fiind marcate în prima repriză.

La Ploieşti, FC Petrolul a avut nevoie de doar două goluri pentru a lua toate cele trei puncte puse în joc în meciul cu Dunărea Călăraşi, autorii acestora fiind Gabriel Deac şi Blănaru.

CSM Reşiţa a avut o misiune mai dificilă decât s-a aşteptat în faţa celor de la Pandurii Lignitul. Deşi au avut în poartă un debutant în vârstă de doar 16 ani şi jumătate, Krupenschi, gorjenii nu doar că au terminat prima repriză fără gol primit, dar au avut şi avantaj la pauză, după penalty-ul transformat de Tănăsoiu. Juniorul Dat a restabilit egalitatea pentru oaspeţi, după o oră de joc, iar Breşneni i-a adus pe reşiţeni în avantaj. Eliminarea lui Cotolan a fost decisivă, acelaşi Breşneni şi apoi Astafei, stabilind scorul final.

Ultimele două meciuri se vor disputa luni şi marţi, la Miercurea Ciuc, respectiv Voluntari.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

21.02.2020, ora 20:00
AS FC Universitatea Cluj – ACS Campionii Fotbal Club Argeş 1-1 (0-1) (foto)

Sebastian Mailat (77) / Andrei Blejdea (43)

22.02.2020, ora 11:00
AFC Farul Constanţa – CS Concordia Chiajna 3-1 (2-0)
Antonio Cruceru (7 – pen., 14 – pen., 57) / Stelian Cucu (90)

CS Mioveni – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-2 (0-1)