Ultimele două meciuri ale etapei cu numărul 17 s-au terminat fără victorie pentru gazde. Primul dintre ele a fost derby-ul de clasament dintre Sportul Snagov şi AS FC U Cluj, disputat pe stadionul din Ghermăneşti. Cele două echipe s-au anihilat reciproc, astfel că, la fluierul de final, tabela de marcaj a arătat 0-0.

Cu punctul obţinut duminică, Sportul Snagov a reuşit să o depăşească în clasament pe Academica Clinceni şi să rămână pe podiumul eşalonului secund. De partea cealaltă, clujenii au coborât două locuri în clasament şi se află acum pe locul 6.

UTA Arad, fără punct în noiembrie

Ultimul meci al rundei a fost cel dintre UTA Arad şi Fotbal Club Argeş, în care statistica le era favorabilă oaspeţilor, cu două victorii identice, 1-0. Argeşenii au ţinut să confirme calculele hârtiei şi au bifat un nou succes la limită, de data aceasta cu 2-1.

Golgheterul Buhăescu a deschis scorul după 23 de minute de joc, astfel că oaspeţii au intrat cu avantaj minim la cabine. David Popa a reaprins speranţele arădenilor cu 20 de minute înainte de final, înscriind din careu, după ce în prima fază a ratat un penalty, dar mingea i-a revenit. Doar trei minute a durat egalitatea, rezerva Cătălin Stan înscriind din 9 metri, la o fază la care a fost nemarcat în careul advers, la o centrare a lui Tofan.

După acest meci, UTA Arad a ajuns la a treia înfrângere consecutivă, iar în luna noiembrie se află la cota zero în dreptul punctelor câştigate. În schimb, argeşenii au ajuns pe locul cinci şi sunt la patru puncte în spatele liderului, Chindia şi la trei puncte de ultimul loc promovabil direct.