Etapa cu numărul 21 va fi ultima din 2019, finalul ei marcând startul vacanţei de iarnă în eşalonul secund. Vineri s-a disputat prologul rundei, la Piteşti, acolo unde Campionii FC au primit vizita celor de la Sportul Snagov.

Au ajuns la zece meciuri fără înfrângere

Gruparea pregătită de Ionuţ Badea a confirmat forma bună din ultimele 30 de zile, în care nu a pierdut nici măcar o singură partidă şi a bifat ieri toate cele trei puncte puse în joc. Argeşenii au ajuns astfel la zece meciuri consecutive fără eşec, urcând cel puţin pentru o noapte pe locul 3 în clasament, la un punct în spatele Mioveniului şi la cinci în spatele liderului UTA Arad

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMUL MECI AL RUNDEI

Scorul a fost deschis de Buhăescu, în minutul 21, după o centrare a lui Blejdea, acelaşi jucător reuşind dubla la 18 minute de la reluare. Fluierul de final al lui Claudiu Marcu a consemnat victoria cu 3-0 a grupării piteştene după ce Ionuţ Şerban a înscris ultimul gol al meciului în minutul 90.

Sâmbătă şi duminică se vor disputa ultimele partide din acest an, etapa urmând a se încheia după meciul dintre Viitorul Pandurii şi U Cluj, programat mâine, cu începere de la ora 17:00.

Capul de afiş al etapei se va disputa tot duminică, de la ora 13:00, la Arad, acolo unde liderul va primi vizita Petrolului. Dacă gazdele nu mai au cum să coboare de pe locul 1 în acest an, în schimb oaspeţii au nevoie de victorie pentru a spera la un loc pe podium, cu condiţia ca Fotbal Club Rapid să nu câştige sâmbătă la Chiajna.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

06.12.2019, ora 18:00
ACS Campionii Fotbal Club Argeş – CS Sportul Snagov SA 3-0 (1-0) (foto)

Vasile Buhăescu (21, 63), Ionuţ Şerban (90)

07.12.2019, ora 11:00