După ce AFC Hermannstadt a reuşit scorul etapei în meciul jucat sâmbătă, învingând cu 6-0 pe Dacia Unirea, la Brăila, duminică a venit rândul celorlalte ocupante ale podiumului să obţină câte o victorie. Dacă Dunărea, coborâtă temporar pe locul secund, la golaveraj, s-a deplasat la Sânmartin, în schimb Chindia, ocupanta locului trei, a primit vizita celor de la Academica.

Au revenit pe primul loc, dar au rămas fără golgheter

Echipa pregătită de către Dan Alexa şi-a păstrat invincibilitatea şi după meciul cu Luceafărul, deschizând scorul încă din minutul 4, prin golgheterul Ligii 2 Casa Pariurilor, Valentin Alexandru, care a transformat un penalty. Replica gazdelor a venit cu puţin înainte de trecerea unei ore de joc, prin Vlad Rusu, cel mai bun marcator al bihorenilor, care a marcat şi el tot dintr-o lovitură de pedeapsă.

Din păcate pentru dunăreni, aceştia au rămas în zece după nici cinci minute, atunci când Valentin Alexandru a primit al doilea galben, însă nu au acuzat şocul eliminării şi au reuşit să înscrie după un sfert de oră prin rezerva Kanda (foto, cu numărul 11). Acesta a executat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri şi a adus Dunării trei puncte cu care revine pe primul loc în clasament

Cornel Dinu, căpitan la revenire

Pentru Chindia Târgovişte, meciul cu Academica a fost unul capital pentru menţinerea în cursa pentru locul de baraj. Cele două eşecuri de la începutul lunii aprilie, împreună cu egalul din etapa trecută, au diminuat serios avantajul avut faţă de principalele contracandidate la locul trei, astfel că dâmboviţenii nu şi-au permis paşi greşiţi duminică.

Lipsiţi de aportul golgheterului Cherchez, suspendat după eliminarea din meciul cu Sportul Snagov, cei de la Chindia au reuşit să câştige la limită duelul cu gruparea ilfoveană, prin reuşita lui Daniel Florea, aflat la a cincea reuşită pentru echipa din Târgovişte, de la transferul din pauza de iarnă. Partida de duminică a consemnat o premieră pentru gazde, fiind prima din acest sezon în care Cornel Dinu a evoluat ca titular, prilej cu care a purtat şi banderola de căpitan.

Etapa se va încheia marţi seara, cu derby-ul Argeşului, între Fotbal Club Argeş şi CS Mioveni, în care gazdele au nevoie de victorie pentru a rămâne în cărţi pentru locul care duce la barajul de promovare.

Iată rezultatele de până acum ale etapei şi clasamentul intermediar:

28.04.2018, ora 11:00

Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti 2-0 (1-0)
Claudiu Borţoneanu (4), Ştefan Vlădoiu (78)

Ripensia Timişoara – CS Afumaţi 2-1 (0-1)
Andrei Dumiter (49), Călin Toma (77) / Ştefan Vasile (12)

Ştiinţa Miroslava – AFC UTA Arad 1-2 (0-1)
Robert Asăvoaei (90+3 – pen.) / David Popa (42), Cătălin Hlistei (80)

28.04.2018, ora 12:00

Dacia Unirea Brăila – AFC Hermannstadt 0-6 (0-1)
Tudor Ţăranu (16 – aut.), Ionuţ Stoica (58), Alexandru Curtean (60), Ştefan Blănaru (69), Bogdan Rusu (72), Petrişor Petrescu (83)

28.04.2018, ora 17:00

ASU Politehnica Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (1-0)
Ioan Mera (10) / Denis Brînzan (77)

29.04.2018, ora 11:00

Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi 1-2 (0-1)
Vlad Rusu (58 – pen.) / Valentin Alexandru (4 – pen.), Baudouin Kanda (78)

Chindia Târgovişte – Academica Clinceni 1-0 (1-0)
Daniel Florea (28)

01.05.2018, ora 19:30

Fotbal Club Argeş – CS Mioveni

AFC ASA 2013 Târgu Mureş  – CS Baloteşti 0-3
Gazdele au fost dezafiliate prin decizia Comitetului Executiv din 28.02.2018

Foresta Suceava – Olimpia 2010 Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică