Penultimul meci al rundei a 11-a le-a adus faţă în faţă pe AFC UTA Arad şi Pandurii Târgu Jiu, două formaţii care nu au mai simţit gustul victoriei de o bună bucată de vreme. Dacă oaspeţii au venit la Şiria după trei meciuri consecutive fără victorie în campionat, ultimul succes datând din 9 septembrie, un 2-0 la Baloteşti, gazdele s-au prezentat cu o situaţie şi mai grea, fiind fără victorie de şapte runde, de la un 3-0 cu Academica, pe 19 august, la Clinceni.

Burlă a ratat un penalty de trei puncte

Din păcate pentru cele două echipe, tabela de marcaj de la finalul meciului de duminică nu a consemnat victoria pentru vreuna dintre tabere, scorul final fiind 2-2. Gorjenii au început mai bine, conducând cu 2-0 după mai bine de jumătate de oră prin reuşitele lui Dodoi (16) şi Ciprian Rus (32), fostul jucător al arădenilor înscriind de la punctul cu var.

Finalul de repriză a adus primul gol al gazdelor, prin recent transferatul Daniel Florea (45, foto sus), iar la şapte minute de la reluare s-a restabilit egalitatea, prin Hlistei, revenit la gruparea arădeană după ce a evoluat ultima dată chiar la Pandurii. AFC UTA Arad ar fi putut obţine victoria cu patru minute înainte de final, dar Burlă nu a reuşit să îl învingă din penalty pe veteranul Stanca (foto jos), titular între buturi şi căpitan al grupării gorjene la 37 de ani şi 9 luni!