Patru partide s-au disputat sâmbătă în prologul rundei a 26-a a Ligii 2, urmând ca ultimele două întâlniri să se dispute duminică, când Academica va primi vizita liderului de la ora 12:00 şi luni, când ASU Poli se va deplasa la Braşov, într-un meci programat de la ora 19:00. Oaspeţii au câştigat două dintre primele trei meciuri ale zilei de ieri, Dunărea Călăraşi şi Chindia câştigând la Afumaţi şi Brăila, în timp ce echipa din Mioveni s-a impus la scor de neprezentare în faţa celor de la CS Baloteşti, aflaţi la primul eşec din 2017.

Capul de afiş al zilei a fost derby-ul de la Sfântu Gheorghe, acolo unde Sepsi a primit vizita celor de la Olimpia. Gazdele au deschis scorul prin golgeterul Ligii 2 şi căpitanul echipei, veteranul Attila Hadnagy (17), dar replica oaspeţilor a venit repede, Vasile Pop restabilind egalitatea (20). Sepsi a rămas în 10 oameni din minutul 40, după eliminarea lui Minciună pentru un fault mai dur, însă nu înainte de a reveni la conducere pe tabelă, după golul lui Ghinga (37, foto sus).

Soarta partidei s-a scris în minutul 69, atunci când Hadnagy (foto sus, după gol) a înscris pentru a 25-a oară în acest sezon şi a închis tabela la 3-1 pentru Sepsi. În urma acestui rezultat, formaţia din Sfântu Gheorghe a urcat pe locul 2 în clasament, dar poate fi depăşită în clasament de FC Braşov, dacă elevii lui Cornel Ţălnar înving pe ASU Poli, în ultimul meci al etapei.

Iată rezultatele şi marcatorii, precum şi clasamentul înaintea meciului de azi:

25.03.2017, ora 11:00

CS Afumaţi – Dunărea Călăraşi 1-2 (0-1)
Răzvan Patriche (89) / Călin Cristea (34), Cristian Puşcaş (46)
CS Mioveni – CS Baloteşti 3-0 (1-0)
Ionuţ Stoica (41), Marius Galan (82), Marius Staicu (86)
Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte 0-2 (0-0)

Liviu Mihai (74), Crinel Stoica (89)

25.03.2017, ora 11:30

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Olimpia Satu Mare 3-1 (2-1)
Attila Hadnagy (18, 69), Sebastian Ghinga (37) / Vasile Pop (20)

26.03.2017, ora 12:00

FC Academica Clinceni – Juventus Bucureşti

27.03.2017, ora 19:00

FC Braşov – ASU Politehnica Timişoara

Luceafărul Oradea – Unirea Tărlungeni 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Foresta Suceava – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0