Ziua de sâmbătă a lămurit problema celei de-a doua echipe promovate direct în Liga I, după ce Academica a fost prima, după victoria de vineri seara, 2-1 cu Fotbal Club Argeş. La fel ca şi formaţia ilfoveană, Chindia Târgovişte a obţinut promovarea matematică după ce a fost condusă cu 1-0. Doar că Luceafărul a deschis scorul prin Paraschiv (17), la 60 de secunde după ce Ionuţ Rus a apărat un penalty executat de Liviu Mihai, iar pe reluare a respins în corner şutul lui Mihaiu

Totuşi, dâmboviţenii au intrat la cabine la egalitate, după ce Florea a punctat cu o lovitură de cap, după 28 de minute de joc. Liviu Mihai s-a revanşat pentru ratarea de la penalty şi a dus scorul la 2-1 cu 25 de minute înainte de final. Misiunea gazdelor s-a simplificat după eliminarea lui Mitrică pentru cumul de galbene (75), dar acestea s-au desprins de abia pe final, când Novac şi Cherchez au dus scorul final la 4-1.

În urma acestui rezultat, a mai rămas de stabilit doar numele echipei care va merge la baraj. U Cluj, care a învins pe CS Baloteşti cu 2-0, are cinci puncte avans în faţa celor de la FC Petrolul Ploieşti, dar prahovenii nu au evoluat încă în această rundă, urmând a întâlni duminică pe AFC UTA Arad. Dacă Petrolul nu va câştiga acest meci, U Cluj va merge la baraj, altfel verdictul se va amâna pentru ultima etapă

Energeticianul a retrogradat matematic

În ceea ce priveşte problema ultimei retrogradate, după eşecul de la Metaloglobus, ACS Energeticianul nu se mai poate salva matematic. Dar gruparea antrenată de Viorel Tănase aşteaptă să vadă cum se va rezolva cazul Pandurii, care va trebui să îşi achite datoriile faţă de foştii jucători Bunoza şi Vasilijevic până pe 30 mai 2019, ora 24:00. În caz contrar, gorjenii vor fi sancţionaţi cu nouă puncte şi vor retrograda în locul celor de la Energeticianul.