Miercuri, pe stadionul Municipal din Sibiu, a avut loc a doua manșă a barajului pentru promovarea/retrogradarea în Liga I, între AFC Hermannstadt şi AS FC U Cluj. Gazdele au abordat meciul la adăpostul avantajului din tur, atunci când s-au impus cu 2-0 pe Cluj Arena, prin golurile lui Petrişor Petrescu şi Tsoumou.

Deşi au atacat din startul partidei, clujenii nu au reuşit să înscrie în prima repriză, cele două echipe intrând la egalitate la cabine. Căpitanul Dorin Goga a spart gheaţa în minutul 63 şi a reaprins speranţele în rândul oaspeţilor, care ar mai fi avut nevoie de un gol pentru a duce meciul în prelungiri.

Însă eforturile acestora nu s-au concretizat şi pe tabela de marcaj, astfel că fluierul de final al arbitrului a consemnat victoria la limită a clujenilor, dar ratarea promovării cu scorul general 1-2.

AFC HERMANNSTADT – AS FC UNIVERSITATEA CLUJ 0-2 (0-0)