Sâmbătă s-au disputat primele şase partide ale etapei cu numărul 15 a eşalonului secund, în care oaspeţii au reuşit să câştige majoritatea punctelor puse în joc. Singura gazdă care a terminat învingătoare a fost nou promovata ASU Poli, care i-a stricat debutul lui Adi Matei pe banca Tărlungeniului şi s-a impus cu 2-0. Această victorie i-a urcat pe timişoreni de pe locul 18 pe locul 15, profitând de eşecurile Baloteştiului şi Unirii şi de faptul că Metalul Reşiţa a stat, ca urmare a excluderii Şoimilor.

Dacă în derby-ul de la Târgovişte, Chindia a pus capăt seriei de opt victorii consecutive a liderului Juventus, remizând alb, în celelalte meciuri de ieri s-au înregistrat victorii pe linie ale oaspeţilor. Scorul zilei a fost stabilit pe terenul de iarbă al Complexului Naţional de Fotbal Buftea, acolo unde Olimpia a învins cu 7-1 pe ACS Berceni.

La Baloteşti, gazdele au bifat al treilea eşec consecutiv în campionat, pierzând la scor de neprezentare meciul cu Dunărea Călăraşi. Tot al treilea eşec consecutiv au suferit şi cei de la Foresta Suceava, învinşi de nou-promovata CS Afumaţi cu 2-0. O altă echipă debutantă în Liga 2, Sepsi, a dat lovitura la Râmnicu Vâlcea, acolo unde a marcat golul victoriei în minutele de prelungire, după un penalty obţinut în urma unui henţ în careu.

Runda va continua duminică cu două partide, programate de la ora 11:00 la Arad şi Brăila, unde gazdele vor primi vizita celor de la Academica, respectiv Luceafărul Oradea. Epilogul este programat luni, de la ora 18:00, la Mioveni, acolo unde se va disputa derby-ul televizat dintre ocupantele ultimelor două poziţii de pe podium, CS Mioveni şi FC Braşov.

Iată rezultatele de sâmbătă şi clasamentul la zi:

05.11.2016, ora 11:00

CS Baloteşti – Dunărea Călăraşi 0-3 (0-2)
Paul Radu (7), Baudouin Kanda (25), Alexandru Ciocâlteu (90+3)
ACS Berceni – Olimpia Satu Mare 1-7 (1-2)
Rodrigue Ettien (7) / Mihai Onicaş (13, 70), Dragoş Sfrijan (45 – aut.), Valter Heil (60), Silviu Pană (76), George Tudoran (78 – pen.), Dumitru Muntean (88)
CSM Râmnicu Vâlcea – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (0-0)
Daniel Ene (90+4 – pen.)
Foresta Suceava – CS Afumaţi 0-2 (0-2)
Ştefan Vasile (24), Vasile Olariu (31)

05.11.2016, ora 11:30

Chindia Târgovişte – Juventus Bucureşti 0-0

05.11.2016, ora 14:00

ASU Politehnica Timişoara – Unirea Tărlungeni 2-0 (1-0)
Daniel Mărgărit (45), Cătălin Bădăuţă (73)

06.11.2016, ora 11:00

UTA Bătrâna Doamnă – FC Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila – Luceafărul Oradea

07.11.2016, ora 18:00

CS Mioveni – FC Braşov

Partida Metalul Reşiţa – Şoimii Pâncota nu se dispută, deoarece gazdele au fost excluse din competiţie