Ziua de sâmbătă a mai lămurit matematic problema a două dintre retrogradate, după ce ACS Poli şi CS Baloteşti au pierdut în deplasare. Dacă ilfovenii au pierdut categoric la Târgovişte, acolo unde Chindia a condus cu 4-0 la pauză şi a mai marcat de două ori după reluare, în schimb timişorenii au fost învinşi la limită în cel mai important meci al lor din acest final de campionat, derby-ul salvării cu Aerostar Bacău. Căpitanul Vraciu a stabilit soarta meciului cu un gol marcat în minutul patru, iar până la final tabela nu s-a mai schimbat, pecetluind soarta oaspeţilor.

ACS Poli nu se mai poate salva, chiar dacă în teorie mai are 12 puncte până la primul loc de peste linia retrogradării, cu patru etape rămase de disputat. Asta deoarece peste două etape va avea loc meciul direct dintre ocupantele locurilor 15 şi 16, Pandurii şi Energeticianul, pe terenul celei de-a doua echipe, iar Energeticianul are în clasament, la acest moment, cu două puncte mai puţin decât Pandurii, dar cu zece mai mult decât ACS Poli. În urma acestui meci, ACS Poli nu va mai putea urca mai sus de locul 16, deoarece fie Pandurii (în caz de victorie sau egal), fie Energeticianul (în caz de victorie) va avea cel puţin şapte puncte avans în faţa timişorenilor, cu două runde rămase de disputat.

Pentru că tot am amintit de Pandurii, gruparea gorjeană a încasat tot şase goluri, ca şi Baloteşti, fiind învinsă de Metaloglobus, echipă care şi-a stabilit cu acest prilej recordul pentru cel mai mare scor reuşit în Liga 2 de când a promovat până în prezent.

Dacia Unirea Brăila a depăşit suta de goluri primite

Scorul etapei a fost stabilit de FC Petrolul Ploieşti, cu nouă goluri marcate în poarta ultimei clasate, dar şi unul primit pe “Ilie Oană”. În schimb, liderul Academica Clinceni a fost la un pas de un eşec pe terenul celor de la ASU Poli, fiind salvaţi de reuşita lui Vlad Mihalcea din minutul al treilea al prelungirilor, la capătul unui meci în care gazdele au avut în poartă un junior de 16 ani.