Formația pregătită de Ionel Ganea a irosit șansa victoriei la primul meci pe teren propriu din acest sezon în eşalonul secund. ACS Poli a avut două goluri avantaj cu Dacia Unirea după un penalty transformat de Drăghici și o reușită frumoasă a lui Bîrnoi, dar a cedat avantajul în doar două minute şi s-a terminat 2-2.

Doar vreo două sute de spectatori au fost prezenți pe ”Marele oval” din Timişoara, iar adversara părea una la îndemână mai ales că a venit în Banat cu doar patru rezerve. Chiar și așa, după zece minute de dominare a gazdelor, oaspeții au fost primii care au amenințat mai serios, prin Pleșa, al cărui cap a fost respins greu de Curileac.

Gazdele au replicat peste patru minute prin Drăghici, care a trimis cu capul peste poartă din centrarea lui Popovici. Timișorenii au avut apoi mai multe ocazii, dar niciun șut pe poartă, până în minutul 35, când Drăghici a deschis scorul din penalty, cu ajutorul barei. Brăila a încercat să replice peste trei minute, dar Bebey a reluat peste poartă cornerul distribuit de Calu.

Nici la reluare ACS Poli nu a impresionat, dar după o oră de joc meciul părea rezolvat. Bîrnoi (61) a luat o acțiune pe cont propriu și a punctat cu un șut din 18 metri în stânga lui Avram, însă lucrurile au luat o turnură neaşteptată în doar câteva minute. Bebey s-a trezit în minutul 66 cu un balon pe tavă după o degajare nereușită a timișorenilor şi, întâmpinat de Curileac, atacantul brăilenilor a șutat pe sub acesta pentru 1-2. Peste două minute, portarul timișorenilor comite o gafă incredibilă, luftează și-l lasă pe Vitan singur cu poarta goală: 2-2!

O liniște apăsătoare s-a lăsat și printre puținii fani de pe arenă. ACS Poli a revenit treptat în ofensivă și a avut o șansă mare în minutul 71, când Drăghici a executat periculos o lovitură liberă, dar nu a cadrat și pe poartă. Pe final jocul a fost destul de anost, cu ambele echipe bine întinse pe teren. Minutul 90 putea aduce ceva mai mult de un punct în contul gazdelor, dar Motreanu, apoi în prelungiri Opoku, au trimis centrări pe jos în picioarele adversarilor. S-a încheiat 2-2 și echipa timișoreană pregătită de Ionel Ganea are doar un punct după 180 de minute în Liga 2.