Prima intermediară a sezonului a debutat marţi cu două victorii categorice obţinute pe teren propriu de Academica Clinceni şi FC Petrolul Ploieşti. În primul meci al zilei, ilfovenii au primit vizita celor de la Pandurii, formaţie care în urmă cu trei etape ocupa ultima poziţie a podiumului. După mai bine de jumătate de oră, tabela a arătat deja 3-0, cu sprijinul echipei vizitatoare.

Mai întâi, Vasilescu a respins greşit un balon, iar Robert Ion a deschis scorul după 16 minute de joc. În minutul 30, a venit rândul lui Vodă să devină erou negativ, acesta trimiţând în propria poartă un balon centrat de Achim şi deviat pe spate de Brînzan. După alte două minute, Robert Ion i-a pasat ideal lui Horşia şi acesta l-a învins pe Sălăjan.

Onoarea oaspeţilor a fost salvată de Tudoran, cu trei minute înainte de pauză, care a împins în poartă un balon respins în faţă de Vâlceanu. Scorul final a fost stabilit de rezerva Gliga, în minutul 89, după o centrare a altui nou intrat, Mihalcea.

După acest rezultat, ilfovenii au urcat pe primul loc, depăşind pe Sportul Snagov la golaveraj. Echipă pregătită de Laszlo Balint poate reveni în fotoliul de lider dacă va obţine cel puţin un punct din meciul cu CS Baloteşti, programat miercuri, la ora 11:00.

Victorie record cu un autogol, trei marcatori în premieră şi un penalty ratat

În meciul cu Luceafărul, prahovenii au stabilit un nou record al clubului în eşalonul secund, după ce au marcat de şase ori, depăşind cu un gol performanţa din meciul cu Aerostar. Duelul dintre Petrolul şi Luceafărul a stat sub semnul echilibrului timp de o repriză, după ce gazdele au condus cu 2-0 din minutul 8.

Chindriş a spart gheaţa, după doar două minute de joc, fiind urmat de Lumu. Oaspeţii nu au abandonat lupta şi au replicat prin Paraschiv de două ori (14, 34), între cele două reuşite ale atacantului grupării orădene infiltrându-se reuşita lui Ţigănaşu.

Fundaşul stânga al Petrolului a reuşit dubla la zece minute de la reluare şi apoi a contribuit la autogolul lui Oroş cu o centrare din lateral. Scorul a devenit unul de tenis, după ce Ştefănescu a punctat în premieră pentru Petrolul, în aceeaşi postură aflându-se în acest meci atât Chindriş, cât şi Ţigănaşu.

Golul al şaptelea nu a mai venit, deoarece Toto Tamuz a ratat un penalty în minutele de prelungire ale partidei de la Ploieşti. Victoria de marţi a urcat Petrolul pe trei, însă Fotbal Club Argeş sau Chindia au cele mai mari şanse în a o scoate de pe podium.