Câștigătoare și a Cupei Elite U17, FC Viitorul a reușit eventul Cupă-Campionat. Formația constănțeană a deschis scorul încă de la începutul primei reprize, prin Louis Munteanu. Jovan Markovic putea aduce egalarea pentru Craiova încă din minutul 55, când a ratat o lovitură de la 11m, însă a făcut-o în minutul 62, când l-a învins pe portarul Paul Șerban cu o lovitură de cap.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, la finalul timpului regulamentar, astfel că a fost nevoie de lovituri de departajare pentru a stabili câștigătoarea Ligii Elitelor U17 din acest sezon. Cu ratări din partea ambelor echipe, FC Viitorul s-a impus cu scorul de 6-5.

De asemenea, portarul constănțenilor, Paul Șerban, a fost declarat jucătorul finalei, datorită intervențiilor sale de la loviturile de departajare.

FC Viitorul – Club Sportiv U Craiova 1-1 (Louis Munteanu, 10′ / Jovan Markovic 62′)

Meciul  va fi transmis în direct pe pagina de facebook a Federației Române de Fotbal și pe canalul de Youtube FRF TV.

În deschiderea finalei, începând cu ora 10:00, s-a disputat partida care a stabilit ocupanta locului 3. FC UTA Arad s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Sporting Juniorul Vaslui.

Echipele de start

FC Viitorul: 1. Paul Șerban – 2. Alex Georgescu, 5. Vlăduț Ștefănescu, 6. Antonio Vlad, 3. Darius Mureșan – 11. Ionuț Călin (19. Aron Girsik 50′), 4. Alexandru Negrean-cpt, 8. Constantin Grameni – 10. Răzvan Matiș – 9. Louis Munteanu, 7. Alexi Pitu. Antrenor: Constantin Fălina

Rezerve: 12. Ștefan Mușat – 15. Dan Sîrbu, 17. Antonio Dumitrescu, 18. Robert Voicu, 20. Darius Vultur, 22. Darius Grosu

Club Sportiv U Craiova: 34. Alexandru Manea  – 18. Cosmin Dobre, 17.George Negrea, 24. Vlad Rezeanu – 2. Răzvan Mituică, 6. Cosmin Cojocaru-cpt (5. Denis Guță 55′), 10. Robert Moga, 23. George Pătulea – 8. Ionuț Sîrbu (22. Alin Moldovan 61′), 16. Jovan Markovic (50. Luis Nițu 71′), 11. Petre Simon (36. Ștefan Baiaram 47′). Antrenor: Dragoș  Bon

Rezerve: 12. Cătălin Preduț – 19. Cristian Manea, 21. George Boștină