Olimpia Satu Mare a lămurit destul de repede problema calificării în sferturile Cupei României Elită U19, în minutul 18 al întâlnirii cu Farul, scorul fiind 3-0. Opriş (4), Goţ (14) şi Nemeş (18) au stabilit scorul primei reprize, oaspeţii reducând din handicap în scurt timp de la reluare, prin căpitanul Benghea (52).

Răspunsul Olimpiei a venit imediat, Nemeş (54) şi Goţ (61) reuşind dubla în acest meci. Farul putea să reducă din handicap în minutul 67, dar portarul Toduţ a apărat o lovitură de la 11 metri. Ultimul gol al meciului a fost reuşit tot de Olimpia, dar în proprie poartă, prin Şoproni (75), care a stabilit scorul final la 5-2.

OLIMPIA SATU MARE – FARUL CONSTANŢA 5-2 (3-0)
Opriş (4), Goţ (14, 61), Nemeş (18, 61) / Benghea (52), Şoproni (75 – autogol)

FC Olimpia: Toduț – R. Pop, Opriș, Unlu, Șoproni (cpt.), Ștef, A. Toma, Csorvasi, Nemeș, Goț, Robotin. Rezerve: Filimon – Hofer, Krisztian, D. Kovacs, Voneț. Antrenor: Ion Dragomir.
Farul: R. Tătar – Loloț, Benghea (cpt.), Moșoiu, L. Gheorghe, Abibula, D. Gheorghe, A. Matei, A. Cristea, R. Moldoveanu, B. Anghel. Rezerve: A. Lazăr – D. Lazăr, Ciocan, D. Petrache, Ismail. Antrenor: Ionel Melenco.

Dinamo a ratat şi Cupa la Elită U19

La şase zile după ratarea calificării în finala Ligii Elitelor U19, Dinamo Bucureşti a fost eliminată în optimile Cupei României de UTA Bătrâna Doamnă, scor 1-2. La Arad nu au făcut deplasarea cinci jucători din lotul de 18 pentru turneul final al Ligii Elitelor U19, fundaşii Ciobotariu şi Gîsă, ambii plecaţi cu naţionala U18 în Italia şi mijlocaşii Patrick Petre, Ion Gheorghe şi Oprescu.

În partida disputată pe stadionul Sânicolau Mic, juniorii pregătiţi de Dan Stupar au condus la pauză cu 1-0, prin golul marcat de Cristian Costin (28), care a îndeplinit o formalitate la o fază la care dinamoviştii Iordache şi Eşanu s-au încurcat reciproc.

În plină dominare a gazdelor, Neaţă a restabilit egalitatea după o oră de joc, după ce i-a luat faţa lui Aldan şi a trimis cu latul la colţul lung un balon centrat de Flisc. UTA a revenit la conducere prin reuşita lui Copaci (68), de la punctul cu var, după un fault comis de Zamfir asupra lui Sava.

În ultimele zece minute, oaspeţii au alergat după egalare, însă ocaziile de gol au venit tot la poarta lor. Copaci şi Brănişteanu trecând pe lângă 3-1. În ultimul minut, centrarea şutată a lui Codreanu, le-a dat emoţii arădenilor, dar Mara a respins cu pumnii din patru metri şi UTA s-a calificat în sferturile competiţiei.

UTA BĂTRÂNA DOAMNĂ – DINAMO BUCUREŞTI 2-1 (1-0)
Cr. Costin (28), Copaci (68 – pen.) / Neaţă (61)

UTA BD: 12. Mara – 98. Iova, 5. D. Petrache, 23. R. Iuga (cpt.), 7. Aldan, 13. Brănişteanu, 26. G. Ciubotariu (19. Al. Lazăr 75), 18. G. Pop, 8. Copaci, 17. M. Sava, 10. Cr. Costin (9. Cociuba 89). Rezervă neutilizată 27. Revesz. Antrenor Dan Stupar
Dinamo: 12. Eşanu – 18. M. Zamfir, 4. S. Iordache, 6. R. Grigore (3. C. Dima 58), 20. Codreanu – 10. L. Gheorghe (8. Neicuţescu 46), 5. S. Dobre (cpt.) – 19. Mihaiu, 24. Trandafirescu, 9. Flisc (16. Gheţu 79) – 17. Neaţă. Rezerve neutilizate: 1. Cotolan – 7. Ciormiciuc. Antrenor Lucian Mezei

Juniorii Pandurilor au obţinut calificarea la penalty-uri

Singurul meci al optimilor care s-a terminat nedecis după timpul regulamentar de joc a fost cel de la Târgu Cărbuneşti, acolo unde Pandurii au remizat cu CS Mioveni, scor 2-2, după 1-1 la pauză. Tereche şi Miroiu au fost marcatorii gazdelor, în timp ce pentru CS Mioveni a punctat de două ori Ivan, ultima reuşită fiind de la punctul cu var.

Eroul meciului a fost portarul Opriţa, care a parat două lovituri de la 11 metri la penalty-urile de departajare şi şi-a calificat echipa în sferturile de finală ale competiţiei.

PANDURII TÂRGU JIU – CS MIOVENI 6-4 (1-1, 2-2)
Tereche, Miroiu / Ivan 2 (1 – pen.)

Pandurii: Opriţa – Grădinaru, Lupulescu, Ilina, Tereche, Măd. Popescu, Miroiu, Brătuianu, Vodă, Dodoi, Tudor. Au mai jucat A. Popescu, Ed. Popescu.
Mioveni: Sima – Richiţeanu, Bălan, Dumitrilă, Nica, Mierlea, Lazăr, Popa, Sorican, Ivan, Comănescu. Au mai jucat Fulga, Osman