Primul tur al ediţiei inaugurale a Cupei României Elită U19 le-a adus deplasări tuturor echipelor clujene implicate în competiţie, la Roman, Voluntari şi Roşu. Însă doar două dintre ele au obţinut biletul pentru faza sferturilor de finală, în speţă "U" Cluj şi Viitorul Mihai Georgescu. Ambele echipe au obţinut victorii clare, înscriind de câte cinci ori în porţile adverse. Din păcate, Ardealul, proaspăt calificată în finala Ligii Elitelor U19, a fost eliminată din Cupa României, cu un gol primit în al treilea minut al prelungirilor.

Bogdan Moraru a învins Concordia Chiajna cu 5-1

Viitorul Mihai Georgescu a făcut deplasarea la Roşu cu doar 14 jucători, fără portar de rezervă. A fost de ajuns pentru a obţine una dintre cele mai categorice ale optimilor, 5-1, într-un meci în care vedeta incontestabilă a fost Bogdan Moraru (foto, dreapta). purtătorul tricoului cu numărul 17 din tabăra clujeană.

Acesta a stabilit scorul pauzei la 2-0, prin dubla din minutele 22 şi 44, pentru ca după o oră de joc să ducă scorul la 4-0, cu două goluri în două minute (59, 60). Gazdele au marcat golul de onoare prin Vladimir Georgescu (74), însă Moraru a mai înscris încă o dată (88), stabilind scorul final la 5-1.

CONCORDIA CHIAJNA – VIITORUL MIHAI GEORGESCU 1-5 (0-2)
Vl. Georgescu (74) / Bg. Moraru (22, 44, 59, 60, 88)

13. Zincă – 4. Bolozan, 2. C. Niculae (14. Spînu 66), 3. Buliga, 17. Al. Tîrnăcop (18. D. Ilie 66), 11. Bustei (cpt.) (6. Hasan 46), 7. G. Zamfir, 10. Odobeanu, 8. M. Gheorghe, 15. Stîngaciu (16. Burchi 46), 9. R. Răducan (20 Vl. Georgescu 46). Rezerve neutilizate: 12. Isvoranu – 5. R. Petre. Antrenor: Gheorghe Pena

1. Angeru – 2. Ed. Oprea (16. Jurja 73), 5. Al. Dinu (cpt.), 3. Misaras, 4. I. Mihăescu, 6. Em. Dumitru, 8. N. Păun, 13. M. Ştefănescu, 15. Şular (14. Felecan 69), 11. Boricean, 17. Bg. Moraru. Rezervă neutilizată: 9. Al. Lăcătuş. Antrenor: Mihai Georgescu

Semifinala Ligii Elitelor U19 se va repeta în sferturile Cupei României

Partida de la Roman nu le-a pus deloc probleme tinerilor jucători ai lui “U”, care şi-au asigurat o victorie confortabilă prin golurile lui Norbert Janos, Dan Fodor, Vlad Vlăduţ, Flavius Nistor şi Rareş Petrişor. În următorul act al competiţiei, “U” o va întâlni chiar pe FC Viitorul, care a câştigat pe terenul echipei clasate pe locul şapte în seria Vest, CSU Craiova, cu 2-1.

Cum ambele formaţii au jucat în deplasare, echipa gazdă va fi trasă la sorţi în cursul zilei de azi, meciul de duminică urmând să înceapă la ora 12:00. La doar zece zile de la eliminarea dramatică, la penalty-uri, din semifinalele Ligii Elitelor U19, Universitatea are şansa acum de a-şi lua revanşa în faţa Viitorului.

Călin Sălăgean i-a folosit în acest meci pe Rareş Pop – Băican, Nistor, Rad, Manu – Fodor, Vl. Vlad – Janos, Alex Dulca, Adrian Pop – Haţiegan. Au mai intrat: Cioban, Moşuţi, Salcău, Bria şi Petrişor.

Ardealul a fost la câteva secunde de loviturile de departajare

Cu mai mulţi jucători accidentaţi şi fără Drăghici, aflat în cantonamentul din Italia al naţionalei Under 18 a României, clujenii au fost eliminaţi din Cupa României, deşi au ratat câteva ocazii bune de a marca, trimiţând mingea în bară de două ori. Ardealul l-a pierdut după 25 de minute pe căpitanul Roşca, accidentat, iar la pauză a fost nevoit să îl schimbe şi pe Oltean.

Lovitura de graţie a venit în al treilea minut de prelungire a partidei, cu câteva secunde înaintea fluierului final, care i-ar fi trimis la loviturile de departajare. Ilfovenii au punctat prin Cristian Nica, jucător care evoluează şi la satelitul din Liga 3 al Voluntariului şi au obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României.

”Cu un ochi plâng, pentru că nu-mi place să pierd, dar cu celălalt râd, pentru că, dacă mă gândesc mai bine, poate e mai ok aşa. Dacă învingeam azi, jucam duminică cu UTA, apoi aveam semifinalele săptămâna viitoare şi în 21 mai finala în Liga Elitelor. Aşa, în schimb, 90% înfrângerea asta e bine pentru ce mă interesează pe mine. Îi recuperez medical pe jucători, fizic, psihic, tot. Plecăm iar cu două zile înainte către Bucureşti şi ne concentrăm de-acum doar pe finală”, a declarat Călin Moldovan, antrenorul Ardealului, care este la 90 de minute de o calificare cu echipa sa în Liga Campionilor rezervată juniorilor.

FC VOLUNTARI – FC ARDEALUL CLUJ 1-0 (0-0)