Ieri, 27 noiembrie, au avut loc meciurile din etapa a 4-a a play-off-ului / play-out-ului Ligii de Tineret, ultima rundă de campionat înainte de pauza competițională. Ultimele meciuri ale anului pentru cele 24 de echipe participante în Liga de Tineret vor avea loc miercuri, 30 noiembrie, în etapa a 2-a a grupelor Cupei de Tineret. Programul meciurilor poate fi găsit aici.

Farul își mărește avansul față de locul secund

Constănțenii s-au impus cu 1-0 în partida cu CSA Steaua și, profitând de egalul dintre Rapid și FCSB, își mărește avansul față de locul secund, având 3 puncte peste FCSB, dar și un meci mai puțin disputat. În cazul unui succes și în partida restantă cu ACS Sport Team, programată pe 7 decembrie, Farul ar avea 6 puncte avans în clasament față de locul 2 și 8 puncte față de locul 3, ocupat în acest moment de Rapid. Unicul gol al partidei jucate pe teren propriu de constănțeni împotriva celor de la Steaua a fost reușit de Patrick Dulcea în prelungirile primei reprize. Acesta a fost al patrulea eșec pentru CSA Steaua în play-off din tot atâtea meciuri jucate! Formația din București ocupă ultimul loc în clasamentul seriei de est, cu 19 puncte. Până la pauza competițională, cele două formații vor evolua miercuri, 30 noiembrie, în etapa a 2-a din cadrul grupelor Cupei de Tineret. Farul va juca în deplasare cu ACS Sport Team, în timp ce pe Steaua o așteaptă un nou duel tare, în compania celor de la Rapid.

Remiză albă între Rapid și FCSB

Față de meciul din sezonul regular, când Rapid a pierdut duelul cu FCSB cu 2-4, giuleștenii au echilibrat raportul de forțe, partida de ieri din play-off încheindu-se cu un rezultat alb. A fost pentru a 2-a oară în acest sezon când cele două formații nu reușesc să înscrie într-un meci de campionat, precedentele dăți în care acestea nu au marcat fiind meciuri cu liderul Farul Constanța. FCSB și Rapid rămân pe locurile 2, respectiv 3, în clasamentul seriei de est, lupta pentru cele două locuri în semifinalele competiției urmând să se dea până în ultimele etape. Dacă pe Rapid o așteaptă duelul cu CSA Steaua, FCSB urmează să joace cu Concordia Chiajna în grupele Cupei de Tineret, ultimul meci din acest an calendaristic.

Prima înfrângere pentru UTA în campionat

Arădenii au pierdut primul meci din actualul sezon al Ligii de Tineret în fața celor de la CFR Cluj, scor 1-2. Raul Haiduc și Daniel Anchidin au marcat golurile clujenilor, golul celor de la UTA fiind semnat de Ahmed Ekmekci. Și în urma acestui eșec, arădenii rămân în continuare favoriți la câștigarea seriei de vest, păstrând un avans de 10 puncte față de ocupanta locului 2, ACS Viitorul Cluj. CFR Cluj urcă pe locul 3 în clasament cu 25 de puncte, fiind la un punct în spatele celeilalte reprezentante a Clujului, Viitorul. Cele două formații se vor întâlni până la pauza competițională în grupele Cupei de Tineret miercuri, 30 noiembrie, pe terenul celor de la Viitorul. Arădenii caută primul succes în Cupă în duelul cu LPS Banatul Timișoara după ce, în prima etapă a grupelor, au fost învinși de Viitorul Cluj cu 3-4.

Ripensia obține prima victorie în play-off

Timișorenii s-au impus pe teren propriu, scor 3-2 cu Universitatea Craiova, grație celor 3 goluri reușite de Daniel Dincă. A fost al doilea eșec consecutiv pentru Universitatea în campionat, aceștia urmând să încheie anul pe poziția a 5-a în clasament, cu 24 de puncte. Ripensia se află cu o poziție mai sus în clasament și cu un punct în plus față de craioveni, fiind de asemenea la un singur punct distanță de echipa aflată pe locul secund, ACS Viitorul Cluj. Pe Ripensia o așteaptă, înaintea pauzei competiționale, derby-ul local cu Politehnica Timișoara din grupele Cupei de Tineret, în timp ce Universitatea Craiova va juca împotriva celor de la FC Argeș, în deplasare.

Viitorul Cluj încheie anul pe poziția a 2-a

ACS Viitorul Cluj a luptat pentru prezența în play-off până în ultima etapă a sezonului regular, reușindă să prindă ultima poziție de play-off în urma victoriei cu 4-0 în fața Universității Craiova, profitând și de eșecul suferit de Universitatea Cluj în fața CFR-ului. Viitorul rămâne la finalul acestei etape singura formație neînvinsă din play-off-ul seriei de vest, reușind să câștige ultimul meci al anului din campionat, 3-1 pe teren propriu cu Sepsi OSK. Covăsnenii ocupă ultima poziție în play-off-ul seriei de vest după ce au pierdut ultimele două partide jucate în campionat. Pe 30 noiembrie, cele două formații vor evolua în grupele Cupei de Tineret, Viitorul Cluj în duelul cu CFR Cluj, iar Sepsi OSK în duelul cu Universitatea Cluj.

Sport Team continuă parcursul fără eșec din play-off

În cele 3 meciuri jucate de bucureșteni în play-off-ul seriei de est, aceștia au înregistrat două victorii și un rezultat de egalitate. În ultima etapă din campionat, aceștia au învins cu 5-3 Petrolul și au urcat pe locul 4 în clasament, cu 24 de puncte, la 6 distanță de ocupanta locului 3, Rapid, având și un meci mai puțin jucat, restanța cu Farul Constanța. În cazul unui rezultat pozitiv în duelul cu constănțenii, Sport Team ar intra în lupta pentru primele două poziții în clasament, cele care asigură prezența în semifinale. Restanța cu Farul nu va fi ultimul duel cu constănțenii din acest an pentru Sport Team, cele două urmând să se întâlnească și în grupele Cupei de Tineret. Prahovenii vor evolua și ei în Cupa de Tineret, pe teren prorpiu împotriva celor de la Politehnica Iași.