Echipa antrenată de Dumitru Bolborea a învins categoric, scor 6-0, pe ACS Poli Timișoara în finala Campionatului Național U19, care s-a disputat duminică, 19 mai, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia.

Căpitanul celor de la Concordia, Alexandru Stănică, autorul primului gol al partidei, a fost declarat jucătorul finalei.

CS Concordia Chiajna – ACS Poli Timișoara 6-0
Au marcat: Stănică (21), Obedeanu (34), Costin (54), Mateescu (65), Păun (87), Paliu (90-pen)

CS Concordia Chiajna: 30. Mișu – 7. Bonteanu, 20. Stănică-cpt (2. Ene 86), 6. Jipan, 16. Mateescu (5. Radu 86) – 8. Ivan (4. Mitrea 69), 15. Paliu – 19. Păun, 11. Obedeanu, 22. Costin (29. Popa 69) – 21. Constantin (9. Gheorghe 69). Antrenor: Dumitru Bolborea

ACS Poli Timișoara: 1. Moșoarcă – 2. Marc, 3. Mirescu, 20. Manolache (15. Ursu 65), 77. Belu – 32. Mitre, 6. Iovanovici (46. Badaood 62), 10. Iseini-cpt – 7. Buga, 16. Dobrincu (17. Ursu 35), 9. Toboșaru. Antrenor: Pavel Velcotă.

Răsturnare de scor în lupta pentru locul 3

Partida dintre CSS 2 Baia Mare și ACSM Politehnica Iași a fost una plină de răsturnări de situație. Maramureșenii au deschis scorul în minutul 17, prin Alex Marieș, însă ieșenii au revenit, prin golurile lui Denis Iftimie (22) și Dragoș Tibucanu (49). CSS a întors rezultatul în ultimele 10 minute ale partidei, unde căpitanul Dacian Dunca a înscris golul egalizator, iar Marieș a adus victoria maramureșenilor, reușind „dubla” (86)!

CSS 2 Baia Mare – ACSM Politehnica Iași 3-2
Au marcat:
Marieș (17, 86), Dunca (83)/ Iftimie (22), Tibucanu (49)
Cartonaș roșu: Ionuț Cotiuga (64)

CSS 2 Baia Mare: 1. Brumar – 17. Copos, 4. Cin, 16. Osan, 14.Pop – 7. Mitrea – 2. Dunca-cpt, 9. Zoicaș (13. Nemeș 89), 11. Vălean (Ilieș 68), 10. Marieș – 3. Macovei. Antrenor: Cristian China.

ACSM Politehnica Iași: 28. Butnaru – 22. Tibucanu (10. Moisa 90), 44. Cotiuga, 30. Agape (21. Grecu 42), 4. Vieriu – 20. Iftimie, 11. Armeanu, 90. Cristea, 88. Frunză – 8. Pipos (16. Sobraneschi 56) – 7. Zaharia-cpt. Antrenor: Gelu Paveliuc.

Federația Română de Fotbal le-a oferit câștigătorilor și participanților cupe, medalii și mingi.