Naționala U18 a României a pierdut primul meci de la Turneul celor 4 Națiuni, scor 1-2 cu reprezentativa similară a Portugaliei. Pentru tricolori urmează meciurile cu Spania U18 și Turcia U18.

Jucătorii antrenați de Daniel Oprescu au primit gol pe contratac cu puțin timp înainte de pauză, în minutul 39, când Vulturar a fost deposedat la mijlocul terenului, iar Miguel Fale a înscris din interiorul careului.

Tricolorii au egalat imediat după reluare, prin reușita lui Alexandru Musi, care l-a învins pe Diogo Pinto cu un șut din prima, după pasa primită de la Denis Bujor. Youssef Chermiti a stabilit scorul final în minutul 67 printr-un penalty obținut de portughezi după ce Gabriel Niculescu a alunecat în careu și l-a faultat pe Tayamoutou.

Duminică, 10 octombrie, de la ora 18:00, România joacă la Buftea împotriva Spaniei, iar în ultimul meci întâlnește Turcia, marți, 12 octombrie, de la ora 17:00, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia. Meciurile tricolorilor pot fi urmărite live pe FRF TV și pe pagina de Facebook a echipei naționale.

România U18 Portugalia U18 1-2

Au marcat: Alexandru Musi (’47) / Miguel Fale (’39), Enzo Tayamoutou (’67)

ROMÂNIA U18: 12. David Dincă – 4. Robert Sălceanu, 3. Gabriel Niculescu, 6. Adrian Grigore-Huides, 2. David Maftei – 17. Alin Boțogan, 8. Cătălin Vulturar (cpt) – 11. Antonio Bordușan, 7. Alexandru Musi, 10. Denis Bujor – 9. Rareș Burnete
Rezerve: 1. Mărgărit – 5. Martinovic, 13. Șuteu, 14. Cireșoiu, 15. Lăcătuș, 16. Pop, 18. Plumbuitu, 19. Duțu, 20. Ohaci, 21. Gânțe, 22. Pelivan
Selecționer: Daniel Oprescu

Portugalia U18: 1. Diogo Pinto – 15. Jordan Monteiro, 4. Gabriel Bras (cpt), 3. Isaac Monteiro, 5. Joao Moreira – 6. Nuno Felix – 20. Marco Cruz, 8. Hugo Felix – 21. Lucas Anjos, 9. Miguel Fale, 17. Diego Moreira
Rezerve: 12. Carvalho – 2. Travassos, 7. Santos, 10. Justo, 11. Tayamoutou, 13. Pereira, 14. Faria, 16. Ribeiro, 18. Coelho, 19. Chermiti, 23. Lebas, 24. Silva
Selecționer: Joaquim Milheiro