“U” Olimpia Cluj și-a asigurat un nou titlu de campioană a României cu patru etape înainte de finalul sezonului din Liga 1 Feminin.

Echipa antrenată de Iulian Szekely mai avea nevoie de doar trei puncte pentru a-și adjudeca titlul din punct de vedere matematic, iar victoria contra celor de la Vasas Femina Odorhei a adus bucuria în tabăra clujencelor.

Vasas Femina a intrat în avantaj la pauză, după o eroare a portarului Erin Seppi la un corner executat de Ana Vladulescu. Aflată în fața porții, Aranka Orban a profitat de situație și a împins mingea în plasă.

Echipa oaspete a condus până în minutul 75, când “U” Olimpia Cluj a reușit să egaleze scorul prin Carolina Țabur. În minutul 89, clujencele au rămas în inferioritate numerică după ce Maria Ficzay a fost eliminată pentru o reacție nervoasă.

În primul minut al prelungirilor a venit și golul victoriei. Mihaela Ciolacu a executat în forță o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, portarul echipei oaspete a respins greșit, iar balonul a ajuns la Cristina Cerescu, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

“U” Olimpia Cluj se află la al zecelea titlu consecutiv, după cele cucerite între anii 2010 – 2019. În sezonul trecut nu s-a acordat titlul de campioană, din cauza pandemiei de coronavirus, însă la momentul întreruperii competiției, clujencele erau pe primul loc în clasament după 11 etape jucate, cu 31 de puncte.

În etapa a șaptea a play-off-ului Ligii 1 Feminin, pe 16 mai, de la ora 11:00 va fi transmisă în direct pe FRF TV și pagina de facebook “Liga Feminină” partida dintre Universitatea Galați și Fortuna Becicherecu Mic.

Principalele momente ale etapei 6:

• “U” Olimpia Cluj a câștigat în prelungiri disputa de pe teren propriu cu Vasas Femina Odorhei și și-a asigurat al zecelea titlu de campioană a României. După ce au fost conduse cu 1-0 la pauză, clujencele s-au impus cu 2-1 și își păstrează în continuare invincibilitatea în acest sezon.
  • Piroș Security Arad a obținut o nouă victorie în fața celor de la Fortuna Becicherecu Mic, de data aceasta în deplasare. După ce în turul play-off-ului au câștigat cu 3-2, arădencele s-au impus și pe stadionul din Becicherecu Mic, scor 3-1.
  • Piroș Security Arad a condus cu 1-0 la pauză, iar în repriza secundă s-au marcat trei goluri în decurs de doar trei minute. Andreea Balas a dus scorul la 2-0 pentru Piroș în minutul 80, timișorencele au punctat prin Denisa Heisu în minutul 82, iar Melisa Oalriu a bifat dubla în minutul 83.
  • Heniu Prundu Bârgăului și-a trecut în cont a patra victorie consecutivă, după ce a învins-o în deplasare pe Universitatea Galați, scor 3-0. Bistrițencele se mențin astfel pe locul doi în clasament, având același număr de puncte cu Piroș Security Arad, ocupanta poziției a treia.
  • În play-out, Universitatea Alexandria continuă seria victoriilor și rămâne lider, cu 23 de puncte. Teleormănencele s-au impus la limită, scor 1-0, în duelul de pe teren propriu cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare, echipă care se afla pe locul doi înaintea acestei runde.
  • Confruntarea echipelor bucureștene a fost câștigată de Fair Play, scor 3-0 în fața celor de la Carmen. Toate golurile partidei au fost marcate în repriza secundă: Daniela Preda (61), Valentina Petre (64), Ioana Stancu (82). Pentru Carmen a fost a cincea înfrângere din play-out.
  • Fair Play București se impusese contra celor de la Carmen și în meciul din turul play-out-ului, scor 8-1. În urma victoriei de astăzi, Fair Play a urcat pe locul al doilea în clasament, cu 21 de puncte.
  • După victoria din etapa trecută cu Fair Play București (scor 5-3), Banat Girls a obținut un nou succes, tot pe teren propriu: scor 4-1 cu Selena Constanța. Echipa de la malul mării se află la al treilea eșec consecutiv în play-out.

Rezultatele etapei 6:

Play-off

Fortuna Becicherecu Mic – Piroș Security Arad 1-3
Au marcat: Denisa Heisu (82) / Melisa Olariu (44, 83), Andreea Balas (80)

Universitatea Galați – ACS Heniu Prundu Bârgăului 0-3
Au marcat: Alexandra Hornea (34), Mihaela Merlan (79), Paula Mădălina Boros (90)

Universitatea Olimpia Cluj – Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 2-1
Au marcat: Aranka Orban (12) / Carolina Țabur (75), Cristina Cerescu (90+1)

Play-out

Banat Girls – ACS Selena ȘN Constanța 4-1
Au marcat: Elena Ruvila (14), Adelina Ion (16), Alina Cimpoies (18 – autogol), Stefanija Roksa (52) / Alina Cimpoies (8)

AS CS Carmen București 1937 – AFC Fair Play București 0-3
Au marcat: Daniela Preda (61), Valentina Petre (64), Ioana Stancu (82)

CS Universitatea Alexandria – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 1-0
A marcat: Elena Frîncu (85)