Sursa foto: Facebook - CS Universitatea Alexandria

Duelul pentru locul doi în clasamentul Ligii 1 Feminin  s-a încheiat nedecis. Piroș Security Arad și Heniu Prundu Bârgăului au remizat, scor 1-1, și rămân în continuare la egalitate de puncte.

Prima repriză a meciului jucat pe terenul din Sânnicolau Mic a fost una fără goluri. Heniu Prundu Bârgăului a revenit mai hotărâtă de la vestiare și a deschis scorul în minutul 51, prin Diana Grecu.

Tabela a rămas neschimbată până pe final de meci, iar soarta celor trei puncte părea decisă, însă Piroș Security Arad a marcat la ultima fază. Szidonia Salamon a respins în față un șut al lui Parlak Nazlican, Mariana Voinea s-a aflat la locul potrivit și a împins mingea în plasă, stabilind scorul final al meciului, 1-1.

În etapa a noua din play-off, pe 26 mai, pe FRF TV și pagina de facebook “Liga Feminină”vor fi transmise în direct două meciuri: Universitatea Olimpia Cluj vs Fortuna Becicherecu Mic (ora 12:00) și Heniu Prundu Bârgăului vs Vasas Femina Odorhei (ora 15:00).

Principalele momente ale etapei opt din play-off/out:

• Universitatea Olimpia Cluj a bifat sâmbătă a 18-a victorie în actuala ediție a campionatului, după ce a învins-o pe teren propriu pe Universitatea Galați, scor 3-0.
  • Piroș Security Arad și Heniu Prundu Bârgăului au remizat scor 1-1. Arădencele au smuls un punct grație golului reușit de Mariana Voinea la ultima fază a meciului.
  • Fortuna Becicherecu Mic s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Vasas Femina Odorhei, scor 2-0. Golurile victoriei au fost marcate în ultimele cinci minute ale partidei.
  • Grație succesului de astăzi, Fortuna Becicherecu Mic s-a apropiat la doar un punct de Heniu Prundu Bârgăului și Piroș Security Arad, echipele de pe locurile doi și trei, ambele cu câte 36 de puncte.
  • În play-out, situația din fruntea clasamentului rămâne neschimbată, după ce Universitatea Alexandria și Fair Play București au încheiat la egalitate, scor 3-3. Deși au fost conduse cu 3-1 la pauză, bucureștencele au reușit să revină și au plecat cu un punct de pe terenul celor de la Universitatea Alexandria.
  • În urma acestui rezultat, Universitatea Alexandria se menține pe primul loc în play-out, cu 27 de puncte, iar Fair Play rămâne la două puncte în spatele liderului.
  • Învinsă în meciul tur din play-out cu 1-0, ACS Fotbal Feminin Baia și-a luat revanșa în fața echipei Selena Constanța, scor 4-1, și s-a apropiat la două puncte de poziția secundă.
  • Duelul dintre Banat Girls și Carmen București, aflate la egalitate de puncte înaintea acestei etape, a fost câștigat de reșițence, scor 5-2. Elena Ruvila și Adelina Ion au reușit câte o dublă pentru echipa gazdă. De asemenea, ambele goluri ale bucureștencelor au fost marcate de aceeași jucătoare – Cristina Sandu.
  • Carmen București a înregistrat a șasea înfrângere consecutivă. Ultimul rezultat pozitiv obținut de bucureștence a fost în etapa a doua a play-out-ului, când au remizat cu Selena Constanța, scor 3-3.

Rezultate:

Play-off

Universitatea Olimpia Cluj – Universitatea Galați 3-0
Au marcat: Mihaela Ciolacu (7), Carolina Țabur (44), Sonia Bumbar (63)

Fortuna Becicherecu Mic – Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 2-0
Au marcat: Cosmina Dușa (85), Shaira Pera (90)

Piroș Security Arad – ACS Heniu Prundu Bârgăului 1-1
Au marcat: Mariana Voinea (90+4) / Diana Grecu (51)

Play-out

CS Universitatea Alexandria – AFC Fair Play București 3-3
Au marcat: Elena Frîncu (8), Andra Olaru (4), Alexandra Nica (17) / Daniela Preda (42, 73), Carolina Solonca (66)

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – ACS Selena ȘN Constanța 4-1
Au marcat: Marinela Cotos (68), Andreea Indrecan (82), Dariana Indrei (88-11m), Diana Loredana Pop (93) / Maria Popa (65)

AS CS Carmen București 1937 – Banat Girls 2-5
Au marcat: Cristina Sandu (47, 75) / Stefanija Roksa (12), Adelina Ion (19, 84), Elena Ruvila (31, 69)