Sursa foto: Gabor Istvan

Miercuri a avut loc ultima etapă a turului din play-off-ul/out-ul Ligii 1 Feminin!

Universitatea Galați și Vasas Femina Odorhei, singurele echipe fără victorie în play-off, s-au întâlnit miercuri pe stadionul Siderurgistul din Galați. Echipa oaspete a deschis scorul încă din minutul 6, prin Rita Mitri, care a profitat de o eroare a defensivei adverse.

Gălățencele au egalat prin Nadejda Petrovscaia, în minutul 18, după un corner executat de Iriska Topal. În minutul 31, Vasas Femina Odorhei a beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri. Kinga Barabasi a executat perfect și a dus scorul la 2-1 în favoarea echipei sale.

În minutul 88, Vasas a mai înscris încă o dată și a stabilit scorul final al meciului. Kristina Beno a trimis un șut puternic de la aproximativ 30 de metri și a învins-o pe Roxana Pazargic, portarul Universității Galați.

Formația din Odorheiu Secuiesc a bifat astfel primul success în play-off și are acum 27 de puncte, cu două mai puține decât Fortuna Becicherecu Mic, echipa de pe locul 4. Universitatea Galați rămâne pe locul 6, cu 19 puncte.

În prima etapă a returului din play-off-ul Ligii 1 Feminin va fi transmis în direct pe FRF TV și pagina de facebook “Liga Feminină” meciul dintre Universitatea Olimpia Cluj și Vasas Femina Odorhei. Confruntarea va avea loc pe 9 mai, de la ora 12:00.

Cele mai importante momente ale etapei 5:

• Universitatea Olimpia Cluj s-a distanțat la 14 puncte în fruntea clasamentului, după ce a bifat o nouă victorie, scor 3-1 pe teren propriu contra celor de la Piroș Security Arad, echipă care se afla pe locul al doilea înaintea disputării acestui meci.
  • Heniu Prundu Bârgăului a câștigat la limită, scor 1-0, duelul de pe propriul teren cu Fortuna Becicherecu Mic. Aflate la a treia înfrângere din play-off, timișorencele au coborât pe locul al patrulea, în timp ce echipa bistrițeană a urcat pe poziția a doua, fiind la egalitate de puncte cu Piroș Security Arad (locul 3).
  • Vasas Femina Odorhei a obținut prima victorie în play-off-ul acestui sezon, scor 3-1 pe terenul celor de la Universitatea Galați.
  • Banat Girls și Fair Play București au oferit un meci extrem de spectaculos în play-out, în care s-au marcat nu mai puțin de opt goluri. Echipa din Reșița s-a impus cu 5-3, bifând astfel a doua victorie în play-out.
  • Stefanija Roksa (Banat Girls) a reușit un hat-trick în decurs de doar opt minute (70, 71 și 78).
  • Fair Play București venea după patru victorii în tot atâtea meciuri jucate în play-out. În urma înfrângerii suferite la Reșita, bucureștencele au cedat poziția de lider celor de la Universitatea Alexandria și au coborât pe locul al treilea.
  • CS Universitatea Alexandria a câștigat fără emoții duelul de la Constanța, scor 5-1, si a urcat pe primul loc în clasament, cu 20 de puncte.
  • Tot 20 de puncte a acumulat și ACS Fotbal Feminin Baia Mare, care a urcat pe locul 2 în clasamentul din play-out, după ce s-a impus cu 2-1 în deplasare contra celor de la Carmen București. Bucureștencele rămân fără victorie în play-out după cinci meciuri disputate.
  • Pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare este a doua victorie consecutivă, după ce în etapa trecută a învins-o pe Banat Girls, scor 1-0.

Rezultatele etapei 5:

Play-off

Universitatea Olimpia Cluj – Piroș Security Arad 3-1
Au marcat: Mihaela Ciolacu (56, 83), Roxana Mirea (68) / Melisa Olariu (72)
Cartonaș roșu: Elisa Bozian (Piroș Security Arad, min.88)

ACS Heniu Prundu Bârgăului
– Fortuna Becicherecu Mic 1-0
A marcat: Beata Ambrus (7)

Universitatea Galați – Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 1-3
Au marcat: Nadejda Petrovscaia (18) / Rita Mitri (6), Kinga Barabasi (31), Krisztina Beno (88)

Play-out

Selena ȘN Constanța – CS Universitatea Alexandria 1-5
Au marcat: Daniela Dumitru (55)/ Oana Dumitrache (31, 70 – ambele din penalty), Alexandra Nica (53), Claudia Pană (62), Cristina Tudorache (74)
Cartonaș roșu: Daniela Dumitru, Gabriela Lupu (Selena Constanța)

Banat Girls – AFC Fair Play București 5-3
Au marcat: Paula Muntean (11), Olga Zeziukina (29), Stefanija Roksa (70, 71, 78) / Nicoleta Lazăr (15 – autogol), Valentina Petre (20), Ioana Stancu (76)

Carmen București – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 1-2
Au marcat: /Alexandra Buftea (47), Raluca Dragoș (73)