Astăzi, 24 noiembrie, a avut loc cel de-al doilea meci din cadrul stagiului de pregătire pe care naționala U16 îl desfășoară în Macedonia de Nord.

Rezultatele înregistrate:

• Marți, 22 noiembrie: Macedonia de Nord U16 – România U16 0-4
  • Joi, 24 noiembrie: Macedonia de Nord U16 – România U16 1-4

România a deschis scorul în minutul 50 al meciului prin Vlad Oarga, Albert Doicaru dublând avantajul tricolorilor în minutul 68 al partidei. Același Vlad Oarga a mai punctat de 2 ori până la final pentru naționala noastră, în minutele 75 și 80, scorul final fiind stabilit în minutul 80+1 când Macedonia de Nord a finalizat cu gol o acțiune de atac. Din minutul 40 al partidei, România a evoluat în 10 jucători, Narcis Ilaș văzând cartonașul roșu la ultima fază a primei reprizei.

S-au jucat 2 reprize de 40 de minute. Echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca:

România U16: 1. Maxim – 2. Ilaș, 5. Vitan (15. Ioniță 56′), 6. Manolache (13. Techereș 41′), 3. Pădurariu (16. Dumitra 41′) – 8. Gogescu (18. Petculescu 41′), 4. Olaru (14. Lambru 66′), 10. Toma-cpt. (20. Burlacu 78′) – 7. Stana (22. Gașpăr 41′), 9. Doicaru, 11. Păun (19. Oarga 41′)

Rezerve: 1. Ungureanu – 17. Ilie, 21. Pîrvu

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Alexandru Maxim (FCSB), Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923)

Fundași: Florin Gașpar (CSȘ Craiova), Narcis Ilaș (FC Botoșani), Ștefan Ioniță (SC Dinamo 1948), David Dumitra (Farul Constanța), Matei Manolache (FCSB), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Ricardo Pădurariu (FCSB), Alin Techereș (Universitatea  Cluj)

Mijlocași: Cosmin Stana (Universitatea Craiova), Mario Ilie (U Craiova 1948), Diego Burlacu (ACS FC Bacău), Mihai Toma (FCSB), Andrei Gogescu (FCSB), Răzvan Olaru (Politehnica Iași), Robert Petculescu (Progresul Spartac), Vlad Lambru (Universitatea Cluj), Darius Păun (FC Rapid 1923), Yanis Pîrvu (Campionii FC Argeș)

Atacanți: Iustin Doicaru (Farul Constanța), Vlad Oarga (ACS Viitorul Cluj)