Duminică au avut loc meciurile retur din cadrul barajului pentru promovarea în Liga 2. Unirea 04 Slobozia, CSM Slatina şi ACS Fotbal Comuna Recea au obţinut dreptul de a evolua în sezonul viitor al competiţiei şi au confirmat participarea conform procedurii de înscriere.

Învingătoare în dubla manşă disputată pe 5 şi 9 august contra celor de la Mostiştea Ulmu, Progresul 1944 Spartac, respectiv CS Minaur Baia Mare, cele trei nou promovate în eşalonul secund s-au alăturat celor de la CS Aerostar Bacău şi U Craiova 1948 SA care au obținut dreptul de a evolua în Liga 2 datorită avansului pe care l-au avut în fruntea clasamentului la momentul îngheţării competiţiei Liga 3 din cauza pandemiei COVID-19.

Conform procedurii de înscriere aprobate prin decizia Comitetului de Urgenţă al FRF din 10 iulie 2020, cele şase cluburi care au participat la barajul pentru promovarea în Liga 2 au depus cerere de înscriere separată pentru ediţia 2020-2021 a competiţiilor Liga 2 şi Liga 3. Luni 10 august 2020, cele trei câştigătoare – Unirea 04 Slobozia, CSM Slatina şi ACS Fotbal Comuna Recea – au anunţat în scris Departamentul Competiţii că vor continua în eşalonul secund.

Unirea Slobozia a mai bifat un 2-0

Dacă în meciul tur a ratat un penalty pentru echipa sa, Constantin Toma s-a revanşat din plin în returul cu Mostiştea Ulmu. Decarul ialomiţenilor a avut două şanse de a marca de la punctul cu var şi nu a mai ratat ţinta de această dată, valorificându-le pe ambele. Primul penalty a fost transformat în minutul 15, după ce a fost obţinut de Ibrian, după un fault al lui Bonteanu.

La cinci minute de la reluare, Vlad Suciu a scos şi el un “11 metri”, pe care acelaşi Toma l-a transformat cu un şut în colţul opus faţă de primul gol. În urma a două victorii cu acelaşi scor, Unirea 04 Slobozia a obţinut promovarea în al doilea eşalon, acolo unde revine după cinci ani de la ultima participare.

CSM Slatina a învins din nou la limită, după un penalty ratat

După victoria cu 1-0 de la Bucureşti, elevii lui Mihai Ianovschi au avut emoţii în retur, deşi oaspeţii au fost lipsiţi de aportul unui om de bază, portarul Răduţă, devenit indisponibil ca urmare a unei tăieturi la braţ suferite după fluierul de final al meciului tur. Căpitanul Vasile Gheorghe a ratat un penalty în ultimul minut al primei reprize, dar totul a părut că va fi bine după golul lui Manea din minutul 61.

Eliminarea lui Vlada (72) pentru cumul de galbene le-a reaprins speranţele oaspeţilor, însă superioritatea numerică nu s-a concretizat şi pe tabelă, iar slătinenii au fost cei care au făcut pasul spre Liga 2.

Recea a dat lovitura la loteria penalty-urilor

Gazdele de duminică ale derby-ului maramureşean pentru promovarea în Liga 2 au deschis scorul destul de repede prin Mărieş (10), la o fază la care portarul Dombradi a ratat intercepţia unui balon trimis în careul celor de la Minaur. Batin a readus zâmbetul pe buzele băimărenilor după ce iniţial a ratat un penalty, dar a fost atent pe fază şi a băgat în poartă balonul respins de Bota (33). Fluierul de final al primei reprize a consemnat scorul de 2-1 pentru Comuna Recea, după ce Oiţă a înscris din careul mic (45+1).

Repriza secundă nu a mai adus schimbări pe tabela de marcaj, astfel că s-a ajuns la prelungiri şi în cele din urmă la lovituri de departajare. Szecui a deschis seria cu un gol pentru Recea, în timp ce Batin a zguduit transversala, după care au urmat patru penalty-uri transformate la rând – Potcoavă, Lemac, Micaş şi Lihet.

Gazdele au trecut de la extaz la agonie după ce Teut şi Bota au ratat unul după altul, în timp ce Cordoş a înscris pentru Minaur. Astfel că Bud ar fi putut aduce promovarea echipei sale prin transformarea ultimei lovituri, însă acesta nu a reuşit să îl învingă pe Bota. Au urmat la rând Chinde de la gazde şi Piper de la oaspeţi, dar doar primul a marcat, în timp ce juniorul oaspeţilor a trimis pe lângă poartă şi Comuna Recea a obţinut promovarea

Iată şi casetele de meci ale manşe a doua a barajului:

AFC UNIREA 04 SLOBOZIA – ACS MOSTIŞTEA ULMU 2-0 (1-0)
Constantin Toma (15 – pen., 51 – pen.)

UNIREA: 27. Gurău – 2. Stoianovici, 14. Gab. Lazăr, 4. Al. Dinu, 21. Ibrian – 22. Lemnaru – 19. Răduca (23. Mih. Năstase 46), 16. Vl. Suciu (13. Unguru 65), 8. Danciu (6. Dumbrăvean 75), 10. Ctin. Toma (cpt.) (17. Cr. Ene 55) – 24. S. Moldovan (11. Ad. Gherasim 75)
Rezerve nefolosite: 12. I. Poiană – 20. Comşa
Antrenor: Costea Enache

MOSTIŞTEA: 31. Mişu – 20. Bonteanu, 28. Rzv. Prodan, 30. G. Dinu, 2. N. Filip – 21. S. Chirică, 8. Tăbăcariu – 22. M. Mihai (19. Truţă 75), 10. Romanescu (cpt.) (16. Al. Gheorghe 55), 7. Slv. Radu (11. Val. Andrei 66) – 4. Şt. Radu
Rezerve nefolosite: 44. L. Petrişor – 17. Caragea, 35. Obedeanu, 71. Iul. Ilie
Antrenor: Mihai Ionescu

CSM SLATINA – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC 1-0 (0-0)
Marian Manea (61)

CSM: 1. Nic. Grecu – 8. T. Bodri, 5. Cotigă, 23. M. Manea, 44. Demici – 7. V. Gheorghe (cpt.), 27. D. Toma – 77. Ctin. Radu (13. Ceapă 76), 24. Doman, 19. Deta – 31. Vlada (25. Necşulescu 90)
Rezerve nefolosite: 99. Velcu – 2. Eug. Militaru, 10. M. Grigore, 14. Ana, 21. Găină
Antrenor: Mihai Ianovschi

PROGRESUL: 1. Voican – 5. Parfeon (2. P. Vlad 62), 4. Acasandrei, 24. Leafu, 33. Mih. Şandru (18. Lixandru 62) – 8. Geană – 19. Boiangiu (15. Iani 75), 20. Milea (30. Al. Bodea 62), 10. Donca – 9. Cip. Stanciu (cpt.), 99. G. Petcu (7. I. Tudorache 46)
Rezerve nefolosite: – 11. Ad. Dorobanţu, 17. Brocea
Antrenor: Andrei Eremia

ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CS MINAUR BAIA MARE 6-4 (2-1, 2-1, 2-1)
Alexandru Mărieş (10), Gabriel Oiţă (45+1) / Paul Batin (33)
Penalty-uri: 3-1 Szecui, 3-1 Batin, 4-1 Potcoavă, 4-2 B. Lemac, 5-2 Micaş, 5-3 Lihet, 5-3 Teut, 5-4 Cordoş, 5-4 Bota, 5-4 Cr. Bud, 6-4 Chinde, 6-4 Piper

RECEA: 1. Bota (cpt.) – 21. Szecui, 5. Oiţă, 20. M. Urs (2. Jucan 79), 18. Potcoavă – 11. Mărieş (19. Balha 71), 25. R. Rus, 14. Micaş, 10. Chinde – 8. Brata (7. Berindea 63), 9. Teut
Rezerve nefolosite: 39. D. Răilean – 17. Al. Oltean, 16. Bandula, 4. Bg. Paşca
Antrenor: Ciprian Danciu

MINAUR: 1. Dombradi – 23. Duruş (cpt.) (22. Lemac 85), 5. Cordoş, 27. D. Simion, 33. Pamfile – 17. Tutuţa (19. Lihet 85), 8. Coroian (10. Şter 69), 91. Zasaviţchii (7. V. Giurgiu 60), 77. Hăjmășan (47. Piper 69) – 29. Batin, 26. Bud
Rezerve nefolosite: 34. Gudea – 3. Prunescu
Antrenor: Dorin Toma