© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Naționala pregătită de selecționerul Adrian Dulcea dispută în perioada 20-26 martie meciurile de la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19.

Programul meciurilor este următorul:

• Miercuri, 20 martie: Turcia – România 2-0 – REZUMAT FRF.tv
  • Sâmbătă, 23 martie: Germania – România 2-3
  • Marți, 26 martie: România – Croația, ora 15:00

Meciurile pot fi urmărite live pe FRF.tv!

România a deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul nemților cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri. Avantajul României nu a durat decât două minute pe tabelă, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră. România a intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Alexandru Stan, care a primit o pasă peste apărarea Germaniei de la Patrick Dulcea și l-a învins pe portarul Dennis Seimen. Germania a egalat din nou scorul pe tabelă în minutul 62, prin același Pejcinovic. Golul de 3 puncte a venit în minutul 90+4, când Adrian Mazilu a marcat cu o execuție spectaculoasă din afara careului, în vinclul porții adverse.

În primele meciurii de la Turul de Elită, România a pierdut în fața Turciei cu 0-2, iar Croația a învins Germania cu 2-1. Astăzi, de la 16:30, Croația și Turcia încheie cea de-a doua etapă a meciurilor din Grupa 6.

GERMANIA – ROMÂNIA 2-3

Au marcat: Dzenan Pejcinovic (30′, 62′) / Patrick Dulcea (28′), Alexandru Stan (43′), Adrian Mazilu (90’+4)

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′)

Selecționer: Adrian Dulcea

Rezerve: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 8. Raicu, 14. Moraru, 16. Rădulescu, 20. Stancovici, 22. Șoptirean

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′)

Selecționer: Christian Worns

Rezerve: 12. Goller – 4. Drexler, 8. Marino, 13. Becker, 14. Schulz

Se califică la EURO U19 câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024. Naționala României a participat la două ediții de Campionat European U19, în 2011 și 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Dulcea:

Portari: Adrian Frănculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Farul Constanța), Rafael Munteanu (Farul Constanța)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (CFC Argeș), Roberto Jalade (Sevilla FC / Spania), Matteo Duțu (Lazio Roma / Italia), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Robert Bădescu (FC Rapid 1923)

Mijlocași: Alin Raicu (CSA Steaua), Patrick Dulcea (CFC Argeș), Matei Moraru (Ceahlăul Piatra Neamț), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA Arad), Adrian Caragea (Sassuolo / Italia), Mihnea Rădulescu (Gloria Buzău), Adrian Mazilu (SBV Vitesse / Țările de Jos)

Atacanți: Alexandru Stan (CS Mioveni), Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia)