Echipa feminină de fotbal Universitatea Olimpia Cluj a trecut joi seară, 18 august, de Glentoran Belfast, campioana Irlandei de Nord, și s-a calificat în finala grupei pe care o găzduiește în aceste zile pe „Cluj Arena”!

Multipla campioană a României va da piept duminică seară cu SFK 2000 Sarajevo, campioana Bosniei și Herțegovinei, care a trecut, tot ieri, de Birkirkara FC, campioana Maltei, cu scorul de 4-0. Meciul programat de la ora 18:00, pe Cluj Arena, va putea fi urmărit în direct pe www.frf.tv!

Dacă meciul dintre SFK 2000 Sarajevo și Birkirkara FC nu a avut istoric, confruntarea dintre „U” Olimpia Cluj și Glentoran Belfast a fost un adevărat thriller. La egalitate după 120 de minute, scor 0-0, cele două formații au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a tranșa disputa. Elevele lui Daniel Sima au avut nervii mai tari și au reușit să obțină în cele din urmă calificarea.

Așa cum era de așteptat, clujencele au înfruntat un adversar foarte puternic. Glentoran Belfast a forțat victoria încă din primele 90 de minute, dar, odată cu trecerea timpului, precipitarea și-a pus amprenta pe jocul său.

„U” Olimpia Cluj s-a apărat exact, a avut și șansă, dar în cele din urmă s-a impus meritat. Campioana României le-a pierdut încă din primele 90 de minute ale jocului pe Ioana Bălăceanu și pe căpitanul Ioana Bortan, ambele accidentate, însă fetele venite de pe banca de rezerve, Alba Gonzales Perez, respectiv Adina Borodi, le-au suplinit cu succes.

„U” Olimpia Cluj – Glentoran Belfast 4-2 (0-0, 0-0) – după executarea loviturilor de departajare

Lovituri de departajare:
Au marcat pentru „U” Olimpia: Mihaela Ciolacu, Adina Borodi, Alba Gonzales Perez, Sara Jimenez Garcia
A ratat: Adina Giurgiu

Au marcat pentru Glentoran: Jessica Foy, Kelly Bailie
Au ratat: Jennifer McDade, Joely Andrews

„U” Olimpia Cluj: Lucinda Hall – Maria Stamate, Cristina Botojel, Ayah Faisal Ayed Al-Majali, Andreea Pînzariu (67, Adina Giurgiu) – Mara Bâtea (67, Sara Jimenez Garcia, Ioana Bortan (100, Adina Borodi), Mihaela Ciolacu – Carolina Țabur, Carmen Marcu, Ioana Bălăceanu (77, Alba Gonzalez Perez). Antrenor: Daniel Sima

Glentoran: McKinnon – Timoney (120, McDade), Foy, McMaster, Caldwell, Hamilton, Andrews, Beattie, Howe (80, McDaid; 116 Rogan), Bailie, McCarron (84, Mulholland). Antrenor: William Clarke

Arbitri: Michèle Schmölzer (Elveția) – Sabrina Keinersdorfer (Elveția), Oleksandra Vdovina (Ucraina); Anastasiya Romanyuk (Ucraina)