Echipa feminină de fotbal Universitatea Olimpia Cluj a pierdut duminică seară, scor 1-2 (0-1), confruntarea cu SFK 2000 Sarajevo, campioana Bosniei și Herțegovinei, încheindu-și astfel aventura în actualul sezon al UEFA Women’s Champions League.

Finala Grupei a 7-a a primului tur preliminar găzduită de „Cluj Arena” a fost un nou thriller pentru multipla campioană a României, care a sperat până în ultima secundă la calificarea în turul următor. SFK 2000 Sarajevo s-a dovedit a fi însă o nucă mult prea tare pentru trupa pregătită de Daniel Sima.

În partidele precedente, disputate joi, tot pe „Cluj Arena”, „U” Olimpia Cluj reușise să treacă, în urma loviturilor de departajare, scor 4-2, de Glentoran Belfast, campioana Irlandei de Nord, în timp ce SFK 2000 Sarajevo a dispus de Birkirkara, campioana Maltei, scor 4-0.

SFK 2000 Sarajevo a fost cea care a deschis scorul în finala Grupei a 7-a a primului tur preliminar prin Maja Jelčić, în minutul 33. A fost singurul gol al primei reprize. La reluare, din păcate, „U” Olimpia Cluj a rămas în „zece” după eliminarea Cristinei Botojel, minutul 61, care a văzut al doilea cartonaș galben. Primul avertisment fusese primit în finalul porimei reprize, în minutul 40.

În ciuda faptului că evolua în inferioritate, campioana României a reușit să egaleze prin Mihaela Ciolacu, minutul 68! Bucuria clujencelor nu a durat nici măcar un minut, Marija Milinković aducând din nou campioana Bosniei și Herțegovinei în avantaj.

În ciuda eforturilor, „U” Olimpia Cluj nu a putut întoarce soarta finalei și a trebuit să se recunoască învinsă.

SFK 2000 Sarajevo – „U” Olimpia Cluj 2-1 (1-0)
Au marcat: Maja Jelčić (33), Marija Milinković (69) / Mihaela Ciolacu (68)
Cartonaș roșu: Cristina Botojel (61)
„Cluj Arena”, Cluj
Arbitri: Lucie Šulcová (Cehia) – Nikol Šafránková (Cehia), Sabrina Keinersdorfer (Elveția); Michèle Schmölzer (Elveția)

SFK 2000 Sarajevo: Hasanbegović – Slišković, Velagić, Am. Spahić (46, Milinković), Jelčić, Al. Spahić, Krajnić (74, Kamerić), Gačanica (90+2,Trišić), Kršo, Šabanagić, Spasojevi. Antrenor: Samira Huren

„U” Olimpia Cluj: Lucinda Hall – Maria Stamate, Ioana Simona Sigheartău, Ayah Faisal Ayed Al-Majali, Adina Giurgiu (46, Carmen Marcu) – Ioana Bortan (46, Alba Gonzalez Perez), Cristina Botojel, Mihaela Ciolacu – Carolina Țabur (81, Ioana Bălăceanu), Adina Borodi (71, Mara Bâtea), Sara Jimenez Garcia (46, Andreea Pînzariu). Antrenor: Daniel Sima