U Olimpia Cluj a pierdut clar manșa tur din play-off-ul UEFA Women’s Champions League, 0-5 cu Slavia Praga! Meciul retur este programat miercuri, 18 octombrie, de la ora 18:00, pe stadionul Cluj Arena.

BILETE DISPONIBILE AICI

Partida disputată pe Eden Arena a putut fi urmărită în direct pe FRF.tv! Iată formațiile alese de antrenori în jocul de astăzi:

SLAVIA PRAGA – U OLIMPIA CLUJ 5-0
Au marcat: Nekesa (4, 9), Khýrová (42), Divišová (81), Křivská (89)

Slavia Praga: 1. Lukasova (GK) – 12. Vesela (17. Slajsova 69) , 77. Keene, 20. Bartovicova (cpt.), 5. Xiao – 30. Mc Laughlin, 10. Surnovska – 8. Ruzickova (Divisova 57), 11. Cerna (15. Kae Stackpole 69), 6. Khyrova (28. Maravkova 57) – 9. Nekesa (23. Krivska 75). Antrenor: Karel Pitak
Rezerve: 34. Sladka (GK), 35. Bryscejnová (GK) – 13. Kosikova, 14. Bendova, 21. Vithova, 25. Krejčiříková, 29. Surova

U Olimpia Cluj: 41. Blazek (GK) – 22. Stamate (8. Bumbar 46), 21. Sigheartău (14. Borodi 75) , 2. Lindahl, 15. Pînzariu – 11. Bâtea, 6. Giurgiu, 5. Johnson – 10. Țabur, 90. Marcu (cpt.), 99. Bălăceanu. Antrenor: Constantin Olariu
Rezerve: 81. Brici (GK) – 17. Varo, 19. Filip, 20. Bede, 23. Vincze, 26. Neagu, 88. Oneț

Astăzi, 11 octombrie, ora 19:00: Slavia Praga – U Olimpia Cluj – în direct pe FRF.tv

Meciul se va disputa pe Eden Arena, în Praga, și va fi supervizat de brigada de arbitri formată din: Shona Shukrula (Țările de Jos), Franca Overtoom (Țările de Jos), Martina Boer (Țările de Jos) și Lizzy Van Der Helm (Țările de Jos).

U Olimpia Cluj la antrenamentul oficial de pe EDEN Arena (Praga, Cehia)

”Fiecare minut din cele 180 contează la fel de mult!„

Carmen Marcu, atacantul campioanei U Olimpiei Cluj a declarat înaintea jocului de mâine: „Meciul contra celor de la Slavia Praga va fi unul dificil și, în același timp, o adevărată provocare pentru noi. Odată intrate în Runda 2, nivelul crește și întâlnim echipe mult mai puternice decât cele din campionatul intern. Asta ne motivează să luptăm pentru fiecare minge și să ne dorim victoria.

Nu avem decât de câștigat, deoarece dobândim experiență pentru a ne dezvolta personal, dar și ca joc la nivel de echipă. Sperăm să facem un meci frumos și să profităm de fiecare ocazie invită. Vor fi două meciuri și contează fiecare minut din cele 180.

Sonia Bumbar, jucătoare a U Olimpiei Cluj, a declarat: „Va fi un meci greu, întâlnim un adversar de calibru, dintr-o țară unde fotbalul feminin are două reprezentante în Europa. Cu toate acestea cu siguranță o să dăm totul până în ultimul minut pentru a scoate un rezultat cât mai bun. Suntem conștiente de nivelul din Champions League și vom trata cu maximă seriozitate aceste două meciuri.”

Alin Cioban, președintele executiv al clubului clujean, a completat declarațiile celor două: „Întâlnim una dintre cele mai dificile adversare posibile în această fază de UEFA Women’s Champions League. Acest lucru nu trebuie să ne sperie, ci să ne motiveze să arătăm că avem valoare și cu echipe de top din Europa. Îmi pare rău că nu putem avea toate jucătoarele valide în aceste două partide, dar sunt convins că cele care vor intra pe teren vor da totul să ne calificăm în faza grupelor.

Când am decis să ne implicăm în acest sport, acest tip de meciuri ne-am dorit să avem, meciuri care dovedesc și stabilesc ierarhii în fotbalul feminin internațional. Acum că le și avem este extraordinar, iar atmosfera creată în jurul acestor partide sper să le motiveze pe sportivele noastre tinere, iar orice emoție să fie înlocuită de entuziasm.”

Camelia Ceasar debutează tot astăzi într-o nouă ediție a UEFA Women’s Champions League cu AS Roma!

Portarul primei reprezentative a României, Camelia Ceasar, urmează să joace și ea astăzi în UEFA Women’s Champions League, alături de AS Roma. Formația italiană, sfert-finalistă în ediția precedentă, va întâlni echipa ucraineană Vorskla pe stadionul Tre Fontane din Roma, de la ora 15:30!

Meciul va fi arbitrat de: Désirée Grundbacher (Elveția), Linda Schmid (Elveția), Belinda Brem (Elveția), Natalija Papovic (Elveția).

Calendarul competiției:

Tragerea la sorți a grupelor: 20 octombrie – Nyon, Elveția
Faza grupelor: 14/15 noiembrie – 30/31 ianuarie
Extragerea pentru sferturile de finală și semifinalale: 6 februarie, Nyon, Elveția
Sferturile de finală: 19/20 martie și 27/28 martie
Semifinale: 20/21 aprilie și 27/28 aprilie
Finala se va juca pe stadionul „San Mamés”, din Bilbao, Spania, data de desfășurare urmând a fi comunicată ulterior.