Gazdele au câştigat sâmbătă toate cele patru partide disputate în cadrul etapei a 12-a din eşalonul secund. Printre învinse s-au aflat Metaloglobus, ajunsă la al treilea eşec consecutiv şi U Cluj, la prima înfrângere de la venirea lui Costel Enache la echipă.

După un debut impresionant în noul sezon, cu nouă meciuri consecutive fără înfrângere, Metaloglobus Bucureşti a intrat pe o pantă descendentă şi de trei etape a pierdut în continuu. Ultimul eşec a fost consemnat sâmbătă la Slatina, la capătul unui meci încins cu CSM-ul din localitate, în care bucureştenii au ratat un penalty în minutul 50, prin căpitanul şi golgheterul echipei, Ovidiu Herea. Cum ocaziile ratate se răzbună, slătinenii au dat lovitura în minutul 69, atunci când celălalt căpitan din teren, Vasile Gheorghe, a împins în poartă din trei metri un balon respins în faţă de portarul advers.

U Cluj a suferit primul eşec după şase etape

O altă victimă din partea de sus a clasamentului a fost Universitatea Cluj. Fără Costel Enache pe bancă, rămas în izolare în urma cazurilor de COVID-19 care au apărut la gruparea ardeleană, clujenii au fost învinşi la limită de CSM Reşiţa. Gazdele au întrerupt seria de şase meciuri consecutive fără eşec a Universităţii prin golurile lui Adrian Ilie şi Danci, onoarea oaspeţilor fiind salvată de reuşita lui Alexandru Pop.

La Recea, echipa pregătită de Nicolae Constantin a profitat de faptul că adversara de sâmbătă, Unirea Slobozia, a venit cu doar 15 jucători la meci, din cauza indisponibilităţilor provocate de COVID-19 şi s-a impus cu 2-0.

Cel de-al patrulea meci disputat sâmbătă a fost şi cel mai spectaculos, derby-ul echipelor din Târgu Jiu consemnând şapte goluri marcate. Puţin după trecerea primei jumătăţi de oră, tabela arată 3-0 pentru Viitorul Pandurii şi nimic nu prevestea ce a urmat. Oaspeţii au redus din scor la finalul primei reprize, apoi într-un interval de şapte minute au marcat de două ori şi au restabilit egalitatea. Ultima fază a meciului a adus un penalty pentru Viitorul Pandurii, transformat de Buia, care a dus victoria echipei sale.