Liga 1 Feminin a programat în acest weekend jocurile etapei 8, ultima înaintea pauzei competiționale cauzată de acțiunea lotului de senioare.

TOP repere ale etapei 8 din Liga 1 Feminin

• CSM Alexandria continuă forma bună din ultimele etape, iar cu victoria din această rundă, contra fetelor de la Galați, urcă până pe locul 4 în clasamentul Ligii 1
  • Carmen București s-a impus categoric în jocul cu Vasas Femina, jucătoarea meciului fiind Bianca Sandu, autoare a unui hattrick
  • Politehnica Timișoara și Universitatea Cluj și-au îndeplinit rolul de favorite și în această etapă, impunându-se fără probleme în partidele cu Fair Play București, respectiv FK Csikszereda
  • S-au marcat 27 goluri în etapa cu numărul 8 din Liga 1 Feminin

Rezultatele și marcatoarele etapei

AFC Universitatea Galați – CSM Alexandria 0-3
Au marcat: Valentina Petre (⚽), Roxana Șerban (⚽), Mădălina Zanfir (⚽)

ACS Banat Girls – ACS Târgu Mureş 1898 4-1
Au marcat: Carmen Andrei (⚽), Elena Raduc (⚽), Ruvila Elena (⚽), Hornea Alexandra (⚽)

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – ACS Piroş Security Arad 2-0
Au marcat: Camelia Daneliuc (⚽) Raluca Dragoş (⚽)

AS CS Carmen Bucureşti 1937 – ACS Vasas Femina FC 8-0
Au marcat: Bianca Sandu (⚽⚽⚽), Anei Maria Stanciu (⚽⚽) Iuliana Obreja (⚽), Kara Rania Jouli (⚽), Androniki Michalopoulou (⚽)

Politehnica Timișoara – AFC Fair Play Joc Cinstit București 6-0
Au marcat: Antonia Bratu (⚽), Clara Roșu (⚽), Anda Jivan (⚽), Teodora Meluță (⚽), Emilin Araujo (⚽), Anda Jivan (⚽)

AS FC Universitatea Cluj – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0
Au marcat: Karolina Țabur (⚽), Mihaela Ciolacu (⚽), Adina Giurgiu (⚽)

Politehnica Timișoara revine pe primul loc în clasament

În topul clasamentului Ligii 1 s-a efectuat o rocadă după etapa 7, între Universitatea Cluj și Politehnica Timișoara, prima fiind sancționată de Comisia de Disciplină a FRF cu pierderea meciului la masa verde.

Deși Universitatea Cluj s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Politehnica Timișoara, formația clujeană a rămas fără cota de jucătoare junioare (2 junioare U19) necesară în teren conform regulamentului, din minutul 68 până în minutul 85. Astfel, Comisia de Disciplină a FRF a sancționat clubul clujean cu pierdere meciului la masa verde (3-0).