Pe Stadionul Motorul din Arad a avut loc primul meci din etapa a doua a play-off-ului de promovare în Liga I. UTA Arad și Turris-Oltul Turnu Măgurele au oferit un spectacol superb, cu 7 goluri, în pofida căldurii înăbușitoare și a gazonului sintetic. Teleormănenii au câștigat în ultimele minute, cu 4-3, după un meci nebun.

UTA a deschis scorul în minutul 3, când Romario Moise a șutat superb de la 17 metri, sub transversală. Egalarea a venit în minutul 21, când Haită a șutat din colțul careului mare, de pe dreapta, iar portarul arădean a respins la Tescan, care a înscris din apropiere. În minutul 31, Bustea l-a lansat în adâncime pe Buhăcianu, iar acesta a pătruns pe lângă apărătorii centrali, înscriind simplu. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după ce Silviu Pană, căpitanul oaspeților, a preluat pe piept și a marcat din careu. Mingea venise din bară, Voicu trimițând cu capul deși poarta era goală.

Sarabanda golurilor a continuat în partea a doua. Același Voicu, unul dintre cei mai buni de pe teren, a scos un penalty în minutul 54, protejând balonul. Albert Voinea, golgeterul eșalonului, a transformat cu toate că portarul Iacob ghicise colțul. UTA a egalat în minutul 58, Bustea șutând superb de la 20 de metri, pe jos, la rădăcina barei.

Turnenii au dat lovitura de grație în minutul 89, când Haită a beneficiat de greșeala fundașilor arădeni și a preluat în fața portarului, trimițând cu latul în plasă, pentru 4-3.

Prin acest succes, Turris a relansat lupta pentru primul loc în play-off. UTA, 25 de puncte, este urmată îndeaproape de Turris, 24 puncte, dar mai are de disputat restanța cu FC Petrolul, programată miercuri, 15 iulie, de la ora 18:30.

UTA Arad – Turris-Oltul 3-4
Au marcat: Moise 3, Buhăcianu 31, Bustea 58 / Tescan 21, Pană 45, Voinea 54-pen., Haită 89

UTA: 93. Iacob – 8. Bustea, 18. Ilie, 17. Melinte, 20. Simo – 10. Miculescu (11. Oroian, 59), 27. Moise (6. Puşcaş, 90+1), 98. Isac, 7. Ursu (21. Jebari, 75) – 28. Buhăcianu, 19. C. Rus-cpt. (9. Ioniță, 59). Antrenor: Laszlo Balint

Turris: 21. Duțu – 30. Călințaru, 17. Ispas, 16. Pîrvulescu, 6. Mitrea – 14. Cioinac, 15. Pană-cpt. (5. Sălcianu, 90+1) – 10. Haită (99. Neacșu, 90+1), 41. Tescan (7. Serediuc, 60), 19. Voicu (80. Pațurcă, 80) – 9. Voinea (93. Negruț, 90+3). Antrenor: Erik Lincar