În perioada 22-28 martie, naționala U19 a României, antrenată de Alexandru Pelici, a jucat în cadrul Turului de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea Campionatului European. Cu o victorie și două înfrângeri, tricolorii n-au obținut însă calificarea la EURO.

În ultimul meci, contra Franței, România a pierdut cu 2-4, după ce în primul sfert de oră Franța și-a asigurat rapid un avantaj de două goluri. Pop a redus din diferență pentru tricolori, însă Doué a dus scorul la 3-1 înainte de pauză.

În partea a doua, în minutul 58, Borza a trimis mingea în bară. Venit de pe banca de rezerve, Atanas Trică a marcat pentru România, iar Ben Seghir a stabilit scorul final în urma unei lovituri de la 11 metri.

În meciul precedent, România câștigase cu 3-1 în fața Irlandei de Nord, după înfrângerea cu 0-4 suferită în primul meci, contra Norvegiei. De altfel, nordicii sunt cei care au obținut calificarea din grupa României, cu victorii pe linie la Turul de Elită. Turneul final va avea loc în perioada 3-16 iulie și va fi găzduit de Malta.

FINAL ROMÂNIA U19 – FRANȚA U19 2-4 (Au marcat: Pop 31′, Trică 77′ / Diop 13′, Efekele 15′, Doué 43′, Ben Seghir 81′-pen.)

Echipele de start:

ROMÂNIA U19: 1. Dincă-cpt. – 2. Maftei, 3. Grigore-Huideș, 5. Pașcalău, 13. Borza – 11. Mazilu (7. Musi 64), 15. Martinovic (10. Radaslavescu 64), 8. Vulturar (18. Sala 46), 6. Boțogan, 16. Pop (14. Kovacs 82) – 9 Burnete (21. Trică 64). Selecționer: Alexandru Pelici
Rezerve: 12. Lefter – 4. Sălceanu, 17. Duțu

Franța U19: 1. Risser – 2. Koudou, 5. El Hannach-cpt., 18. Yoro, 3. Muntu Wa Mungu – 14. Kari (8. Ugochukwu 76′), 17. Zaïre-Emery, 20. Ben Seghir – 10. Diop (12. Kumbedi 68), 19. Efekele, 15. Doué. Selecționer: Lionel Rouxel

4. Irlanda de Nord 3 0 0 3 2-6 0p

În septembrie 2022, naționala U19 a reușit calificarea la Turul de Elită după ce a terminat pe primul loc, fără înfrângere și fără gol primit, grupa de calificare alcătuită din Austria, Lituania și Letonia. Acum, România face parte din Grupa 1, alături de Franța, Norvegia și Irlanda de Nord. Gazda meciurilor de calificare va fi Franța.

Lotul selecționat de Alexandru Pelici:

Portari: David Dincă (Clubul Sportiv al Armatei Steaua), Ștefan Lefter (CS Corvinul 1921 Hunedoara), Mihai Ciontoș (AFC Progresul 1944 Spartac)

Fundași: David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Adrian Grigore-Huideș (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Pașcalău (U.S. Lecce / Italia), Andrei Borza (Farul Constanţa), Ștefan Duțu (Farul Constanţa 2), Mark Kovacs (AFK Csikszereda)

Mijlocași: Eduard Radaslavescu (FCSB), Rareș Pop (UTA Arad), Alin Boțogan (AFC Unirea 04 Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (Politehnica Iași), Vlasti Martinovic (Farul Constanţa 2), Denis Bujor (AFC Unirea 04 Slobozia), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia)

Atacanți: Rareș Burnete (U.S. Lecce / Italia), Adrian Mazilu (Farul Constanţa), Atanas Trică (Clubul Sportiv al Armatei Steaua)