Foto: Sport Pictures

Etapa cu numărul 4 a Ligii 1 l-a adus în prim-plan pe Dennis Man, autorul unui hat-trick la doar 3 zile după ce reușise aceeași performanță și în preliminariile Europa League. Dar fotbalistul lui FCSB nu este singurul marcator U21 din această rundă. Iată concluziile:

  • În etapa 4 au evoluat 62 de fotbaliști U21, aceștia reușind să înscrie 7 goluri (aproape o treime din totalul golurilor marcate în această rundă – 22). Marcatorii sunt evidențiați cu albastru mai jos.
  • Echipa care a folosit cei mai mulți tineri a fost FCSB – 11. A fost doborât astfel recordul pe care același club l-a stabilit în iulie, când, la meciul cu Gaz Metan (1-0), a trimis pe teren 10 jucători U21.
  • 41 de tineri au fost titulari, iar 19 dintre aceștia au evoluat pe întreaga durată a jocurilor.
  • 5 fotbaliști U21 au debutat în Liga 1 în această etapă: Ionuț Zaharia (Astra), Florinel Sandu (Clinceni), Ștefan Cană, Octavian Popescu (ambii FCSB), Bogdan Jica (Gaz Metan).
  • Andrei Sîntean (Hermannstadt), Cristian Costin (Voluntari), Răzvan Onea (Poli Iași) au înscris primul gol în Liga 1 în această rundă.
  • Cei mai tineri fotbaliști folosiți în etapa 4 sunt: Ionuț Zaharia (n. 19 iulie 2003) și
    Alexandru Pantea (n. 11 septembrie 2003).

Rezultatele din etapa 4

Vineri, 18 septembrie
Chindia Târgoviște – Hermannstadt 1-3 (D. Popa 10 / R. Pires 31-pen., Sîntean 40, D. Mayoral 82)
Astra – CFR Cluj 0-2 (Crepulja 45-autogol, Debeljuh 61)

Sâmbătă, 19 septembrie
Sepsi – FC Viitorul 1-1 (Safranko 84 / Ciobanu 39)
Universitatea Craiova – FC Voluntari 2-1 (Koljic 34, Cicâldău 71 / C. Costin 57)

Duminică, 20 septembrie
FC Botoșani – Academica Clinceni 0-0
UTA Arad – Poli Iași 2-3 (C. Rus 28, Ursu 61 / A. Cristea 35, Platini 76, Onea 84)
FCSB – FC Argeș 3-0 (Man 13, 22, 72)

Luni, 21 septembrie
Gaz Metan – Dinamo 1-3 (N. Dumitru 89 / A. Gonzalez 48, Sorescu 73, Juan Camara 83)

Clasament

Univ. Craiova44009-212
CFR Cluj43105-110
FCSB430110-29
FC Botoșani42208-38
Voluntari42115-47
Gaz Metan42028-66
Poli Iași42025-106
Hermannstadt41216-55
Dinamo41215-45
Chindia41122-44
UTA40314-53
Clinceni40313-43
Sepsi40313-43
Viitorul40223-92
FC Argeș40133-91
Astra40132-91