Cinci fotbaliști eligibili regulii implementate de FRF au marcat în runda recent încheiată din Liga 1. Ianis Hagi e noul golgheter al fotbaliștilor U21 în actualul sezon.

Etapa a 17-a a Ligii 1 a fost una productivă pentru jucătorii U21, care au reușit să înscrie de șase ori în runda încheiată luni seară.

Dintre marcatorii din această etapă, Ianis Hagi a reușit o “dublă” în victoria Viitorului împotriva lui Dinamo, scor 4-1. Cu cele două goluri înscrise, Ianis a devenit lider în clasamentul marcatorilor U21, cu 7 goluri înscrise. Acesta este cel mai bun sezon pentru căpitanul Viitorului, care anul trecut a marcat de 6 ori.

În același duel cu Dinamo, un alt jucător U21 și-a trecut numele pe lista marcatorilor, Denis Drăguș, care a ajuns la cota 4 în actualul campionat.

De altfel, în partida dintre Viitorul și Dinamo, au fost folosiți cei mai mulți fotbaliști U21, 11 în total, șase la constănțeni și cinci la alb-roșii.

O contribuție importantă pentru echipa sa a avut și Dennis Man, care a înscris pentru a doua etapă consecutiv. Cu golul marcat împotriva celor de la Gaz Metan, Man are în acest moment șase reușite în acest sezon. Pentru Manea și Costache, golurile înscrise reprezintă o premieră, aceștia reușind să marcheze primele goluri în tricoul campioanei.

În runda cu numărul 17 a fost consemnat debutul unui nou jucător U21 în Liga 1, portarul Ștefan Târnovanu, cel care a fost integralist pentru Poli Iași.

În total, în această etapă au evoluat 36 de jucători U21, 23 dintre aceștia au fost titulari, iar 13 au evoluat timp de 90 de minute.

Politehnica Iași – Sepsi 1-1

Flores (21) / Vașvari (8)

Poli Iași: Târnovanu (integralist), P. Petre (din minutul 71)

Sepsi: Fl. Ștefan (titular, 75 de minute), Rus (integralist)

CFR – Voluntari 5-0

Țucudean (26, 56, 62), Manea (85), Costache (89)

CFR: Manea (integralist), Costache (din minutul 75)

Voluntari: Tudorie (titular, 83 de minute), I. Gheorghe (din minutul 71)

Hermannstadt – Concordia 2-1

Petrescu (4), Dandea (28) / Batin (45 – pen.)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Concordia: Fota (integralist), Deaconu (din minutul 86)

Viitorul – Dinamo 4-1

Drăguș (4), I. Hagi (37, 90), Achim (77) / Montini (13)

Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (integralist), I. Hagi (integralist), Drăguș (titular, 74 de minute), Mățan (din minutul 74), Ciobanu (din minutul 68)

Dinamo: Olteanu (titular, 32 de minute / eliminat), Ciubotariu (integralist), Sorescu (integralist), R. Grigore (din minutul 38), Neicuțescu (din minutul 76)

U Craiova 1948 Club Sporiv – Dunărea Călărați 1-0

Mateiu (23)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 83 de minute)

Dunărea: Carnat (integralist)

FCSB – Gaz Metan 2-1

Man (41), Tănase (53 – pen.) / Fortes (63)

FCSB: Nedelcu (integralist), Man (integralist), Fl. Coman (titular, 76 de minute), Moruțan (din minutul 65, eliminat în minutul 69)

Gaz Metan: Olaru (titular, 82 de minute), Trif (din minutul 82)

Astra – Botoșani 1-1

Belu (74) / Burcă (55)

Astra: Butean (titular, 81 de minute), V. Gheorghe (din minutul 81)

Botoșani: L. Fulop (titular, 82 de minute), Târșa (din minutul 82), Chindriș (din minutul 90)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 17-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Căbuz (Hermannstadt), Târnovanu (Poli Iași)

Fundași: Fl. Ștefan (Sepsi), Rus (Sepsi), Manea (CFR), Fota (Concordia), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Olteanu (Dinamo), Ciubotariu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo), Butean (Astra), Chindriș (Botoșani)

Mijlocași: P. Petre (Poli Iași), Costache (CFR), I. Gheorghe (Voluntari), Deaconu (Concordia), I. Hagi (Viitorul), Mățan (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Sorescu (Dinamo), Neicuțescu (Dinamo), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Carnat (Dunărea), Nedelecu (FCSB), Moruțan (FCSB), Olaru (Gaz Metan), Trif (Gaz Metan), V. Gheorghe (Astra), L. Fulop (Botoșani), Târșa (Botoșani)

Atacanți: Tudorie (Voluntari), Drăguș (Viitorul), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.