FCSB și Dinamo au remizat pe Arena Națională, 1-1, ambele goluri fiind reușite de jucători eligibili regulii implementate de FRF, Florinel Coman la FCSB și Denis Ciobotariu la Dinamo.

Etapa a 12-a a Ligii 1 a fost marcată de partida dintre FCSB și Dinamo, care s-a disputat pe Arena Națională, în fața a 30.000 de spectatori.

Un meci extrem de disputat și în care jucătorii U21 au făcut diferența. Denis Ciobotariu a marcat pentru Dinamo, în timp ce Florinel Coman continuă forma foarte bună în care se află și a reușit al patrulea gol al sezonului pentru roș-albaștrii. Astfel, atacantul celor de la FCSB este primul în topul marcatorilor U21.

Atât Ciobotariu, cât și Coman sunt convocați la echipele naționale. Denis a mers la U21, la lotul lui Mirel Rădoi, în timp ce Coman a ajuns în premieră la prima reprezentativă.

În total, în această rundă au evoluat 36 de fotbaliști U21, 31 fiind titulari și 19 integraliști.

Botoșani – Sepsi 1-1
Au marcat: Roman (84) / Vașvari (54 – pen.)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Cîmpanu (din minutul 74)
Sepsi: Kilyen (integralist), Carnat (titular, 71 de minute)

Universitatea Craiova – Politehnica Iași 1-1
Au marcat:
Fortes (82) / A. Cristea (70)
Craiova: Vlădoiu (integralist), Mihăilă (integralist)
Poli Iași: Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 62 de minute)

Gaz Metan – Academica Clinceni 2-1
Au marcat: Buș (71), Cardoso (72) / Roșu (84 – autogol)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (integralist)
Academica: Șut (integralist), Merloi (titular, 61 de minute), R. Ion (din minutul 77)

FCSB – Dinamo 1-1
Au marcat:
Coman (28) / Ciobotariu (10)
FCSB:
Oaidă (integralist), Coman (integralist), Man (titular, 45 de minute), Moruțan (din minutul 74)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Moldoveanu (titular, 90+3 minute), Neicuțescu (titular, 75 de minute)

Viitorul – CFR Cluj 3-1
Au marcat:
Peteleu (27 – autogol), Matei (37), Rivaldinho (57) / Culio (76-pen.)
Viitorul: Boboc (integralist), Ganea (titular, 55 de minute), Dulca (din minutul 55)
CFR: Costache (integralist), Itu (titular, 45 de minute)

Voluntari – Chindia 0-1
A marcat:
Rodriguez (32-autogol)
Voluntari: C. Costin (integralist), I. Gheorghe (titular, 60 de minute), Mățan (din minutul 60)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (titular, 67 de minute), Dumiter (integralist)

Astra – Hermannstadt 0-0
Astra: Dima (integralist), Simion (titular, 76 de minute)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Cordea (titular, 57 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 12-a Ligii 1, ediția 2019-2020
Portari: Aioani (Chindia), Târnovanu (Poli Iași)
Fundași: Ciobotariu (Dinamo), Opruț (Hermannstadt), Haruț (Botoșani), Chindirș (Botoșani), Neciu (Chindia), Velisar (Gaz Metan), Kilyen (Sepsi), Boboc (Viitorul), Vlădoiu (Craiova), Dima (Astra)
Mijlocași: Neicuțescu (Dinamo), C. Costin (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), Mățan (Voluntari), Simion (Astra), Merloi (Academica), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Costache (CFR), Itu (CFR), Olaru (Gaz Metan), Horșia (Poli Iași), Carnat (Sepsi), Dulca (Viitorul), Cîmpanu (Botoșani), Mihăilă (Craiova), Șut (Academica), R. Ion (Academica), Neicuțescu (Dinamo)
Atacanți: Moldoveanu (Dinamo), Drumiter (Chindia), Coman (FCSB), Man (FCSB), Ganea (Viitorul), Cordea (Hermannstadt)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.