FCSB a câștigat în deplasare cu Hermannstadt datorită mijlocașului ofensiv care a marcat o “dublă” și a pasat decisiv la celelelate două reușite ale roș-albaștrilor.

Etapa a 14-a a Ligii 1, prima a returului din campionatul regulat, a fost etapa lui Florinel Coman. Internaționalul român a făcut meciul perfect împotriva celor de la Hermannstadt, acesta trecându-și în cont două goluri și două pase decisive.

Cu cele două goluri marcate împotriva echipei lui Eugen Neagoe, Coman a ajuns la șase goluri în actualul sezon, fiind cel mai bun marcator U21, și la două reușite distanță de Gabi Iancu, cel mai bun marcator al Ligii 1.

Această rundă va rămâne una importantă și pentru fundașul celor de la Viitorul, Radu Boboc. Deși echipa sa a pierdut în deplasarea de la Dinamo, 2-3, Boboc a reușit primul său gol în Liga 1, marcat în urma unei execuții fantastice, foarfecă din careul de 16 metri.

Și Valentin Costache a punctat în această etapă, dar golul său nu i-a ajutat pe clujeni în meciul disputat cu cei de la Poli Iași, încheiat cu victoria moldovenilor, 2-1.

În prima etapă a returului au debutat în Liga 1 alți trei jucători eligibili regulii implementate de FRF: Louis Munteanu (Viitorul, 2002), Adrian Moescu (FC Botoșani, 2001) și Alexandru Vodă (Hermannstadt, 1998).

În total, în această rundă au evoluat 37 de jucători U21, 29 fiind titulari și 16 integraliști.

Sepsi – FC Voluntari 0-0
Sepsi:
Carnat (titular, 75 de minute), Ștefănescu (integralist)
Voluntari: I. Gheorghe (integralist), C. Costin (titular, 59 de minute)

Chindia – Gaz Metan 1-1
Au marcat: Pițian (86) / Buș (64)
Chindia: Aioani (integralist), Dumiter (titular, 80 de minute)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 85 de minute), Drăghici (din minutul 81)

Hermannstadt – FCSB 0-4
Au marcat: Fl. Coman (39, 51), Ad. Popa (45), Gnohere (72)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Vodă (titular, 32 de minute)
FCSB: Coman (integralist), Oaidă (titular, 82 de minute), Moruțan (din minutul 46)

Academica Clinceni – Universitatea Craiova 0-0
Academica: Șut (integralist), Merloi (titular, 59 de minute), R. Ion (titular, 90+4 minute)
Craiova: Vlădoiu (integralist), Baiaram (titular, 26 de minute), Mihăilă (din minutul 65)

Botoșani – Astra 1-2
Au marcat: Ashkovski (83) / Budescu (51), Alibec (69)
Botoșani: Haruț (integralist), Moescu (integralist), Cîmpanu (din minutul 81)
Astra: Dima (integralist), Simion (integralist)

Dinamo – Viitorul 3-2
Au marcat:
Perovic (29), Sorescu (30), I. Filip (61) / Iancu (76), Boboc (79)
Dinamo:
Ciobotariu (integralist), Moldoveanu (titular, 84 de minute)
Viitorul: Boboc (integralist), Ganea (titular, 74 de minute), Pitu (din minutul 74), Ciobanu (din minutul 46), L. Munteanu (din minutul 62)

Politehnica Iași – CFR 2-1
Au marcat: Pasaglia (45), Gallego (76) / Costache (10)
Poli Iași:
Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 66 de minute), F. Cristea (din minutul 66)
CFR: Pașcanu (integralist), Costache (titular, 78 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 14-a Ligii 1, ediția 2019-2020
Portari: Aioani (Chindia), Târnovanu (Poli Iași)
Fundași: Velisar (Gaz Metan), Opruț (Hermannstadt), Vlădoiu (Craiova), Haruț (Botoșani), Dima (Astra), Moescu (Botoșani), Ciobotariu (Dinamo), Boboc (Viitrorul), Pașcanu (CFR)
Mijlocași: Carnat (Sepsi), I.Gheorghe (Voluntari), C. Costin (Voluntari), Olaru (Gaz Metan), Drăghici (Gaz Metan), Vodă (Hermannstadt), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Șut (Academica), Merloi (Academica), R. Ion (Academica), Baiaram (Craiova), Mihăilă (Craiova), Cîmpanu (Botoșani), Simion (Astra), Pitu (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Horșia (Poli Iași), F. Cristea (Poli Iași), Costache (CFR)
Atacanți: Ștefănescu (Sepsi), Dumiter (Chindia), Coman (FCSB), Moldoveanu (Dinamo), Ganea (Viitorul), Munteanu (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.