Reușita sa a readus Craiova în joc contra celor de la Voluntari, oltenii reușind să câștige partida după ce au fost conduși cu scorul de 1-0.

În runda a opta a Ligii 1 au evoluat 33 de jucători eligibili regulii implementate de Federația Română de Fotbal. Dintre aceștia, doi au evoluat în premieră prima divizie. Este vorba despre Răzvan Onea, de la Politehnica Iași, fundaș, și Gabriel Șerban, mijlocaș născut în anul 2000, care a debutat la Astra Giurgiu.

Un singur jucător U21 a marcat în runda precedentă, este vorba despre craioveanul Ovidiu Mihăilă. Reușita acestuia a fost una esențială pentru Universitatea, care a întors scorul la Voluntari, și s-a impus cu scorul de 2-1.

De remarcat faptul că în fiecare etapă din Liga 1 disputată până acum, cel puțin un fotbalist U21 a reușit să puncteze.

Din cei 33 de jucători utilizați, 28 au fost titulari și 14 integraliști.

Botoșani – Academica Clinceni 2-2
Au marcat: Țigănașu (4), Ofosu (26) / Buziuc (36), Vojtus (45+2)
Botoșani: Haruț (integralist), Andronic (titular, 45 de minute), Cîmpanu (din minutul 81)
Academica: Șut (integralist), A. Popescu (titular, 62 de minute), R. Ion (din minutul 62), Cr. Dumitru (din minutul 85)

Voluntari – Universitatea Craiova 1-2
Au marcat: Ebralidze (16) / Mihăilă (46), M. Roman (86)
Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Costin (titular, 68 de minute)
Craiova: Mihăilă (integralist), Markovic (titular, 33 de minute)

Gaz Metan – Politehnica Iași 3-2
Au marcat
: M. Constantin (58 – pen.), Chamed (68), Buș (73) / Bălan (48, 52 – pen.)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 80 de minute)
Poli Iași: Horșia (titular, 79 de minute), Hațiegan (titular, 45 de minute), Onea (din minutul 79)

Astra – CFR Cluj 3-2
Au marcat: Radunovic (38-pen., 64-pen.), V. Gheorghe (57) / Păun (28, 90+1)
Astra
: Simion (integralist), G. Șerban (titular, 16 minute)
CFR: Costache (integralist), Itu (titular, 40 de minute)

Hermannstadt – Chindia 2-1
Au marcat
: Petrescu (17), Debeljuh (75) / Florea (48)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Cordea (titular, 53 de minute)
Chindia: Aioani (integralist), A. Șerban (titular, 45 de minute)

FCSB – Viitorul 2-1
Au marcat: Popa (38), Gnohere (65) / Iancu (45+1)
FCSB: Oaidă (integralist), Coman (integralist)
Viitorul: Boboc (integralist), Ganea (titular, 33 de minute), Ciobanu (din minutul 33),

Sepsi – Dinamo 0-1
A marcat:
Popa (83)
Sepsi: Kilyen (integralist), Carnat (titular, 54 de minute)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Neicuțescu (titular, 61 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 8 a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portar: Aioani (Chindia)

Fundași: Haruț (Botoșani), Velissar (Gaz Metan), Onea (Poli Iași), Opruț (Hermannstadt), Boboc (Viitorul), Kilyen (Sepsi), Ciubotariu (Dinamo)

Mijlocași: Cîmpanu (Botoșani), Șut (Academica), R. Ion (Academica), Cr. Dumitru (Academica), I.Gheorghe (Voluntari), Costin (Voluntari), Mihăilă (Craiova), Olaru (Gaz Metan), Horșia (Poli Iași), Hațiegan (Poli Iași), Simion (Astra), G. Șerban (Astra), Costache (CFR), Itu (CFR), A. Șerban (Chindia), Oaidă (FCSB), Ciobanu (Viitorul), Carnat (Sepsi), Neicuțescu (Dinamo)

Atacanți: Andronic (Botoșani), A. Popescu (Academica), Markovic (Craiova), Cordea (Hermannstadt), Fl. Coman (FCSB), Ganea (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.