George Cîmpanu
George Cîmpanu a fost selecționat pentru stagiul de pregătire al naționalei U21 de la începutul lunii august

Vineri a debutat noul sezon din Liga 1 cu partida dintre FC Argeș și FC Botoșani, de la Pitești.

Și în actuala ediție de campionat echipele din Liga 1 trebuie să înceapă jocurile cu cel puțin doi fotbaliști născuți începând cu 1 ianuarie 1998, iar unul dintre aceștia să se regăsească în permanență pe teren.

Sezonul a debutat vineri cu partida FC Argeș – FC Botoșani, iar primul gol în 2020-2021 a fost marcat chiar de un jucător Under 21. În minutul 9 al jocului, George Cîmpanu, 19 ani, a recuperat un balon respins de fundașii adverși, a pătruns în careu și a înscris cu stângul din 10 metri.

Fotbalistul a fost prezent la începutul lunii în stagiul de pregătire organizat de staff-ul naționalei U21 a României. Într-un joc de verificare pe care tricolorii l-au disputat la Mogoșoaia contra Farului și câștigat cu 6-0, George Cîmpanu a reușit o ”dublă” și a avut o evoluție apreciată.

După pauză, un alt tânăr fotbalist, Andrei Chindriș a marcat pentru FC Botoșani. Moldovenii s-au impus în cele din urmă cu 3-2.