Două partide din ultima etapă pe 2020 s-au disputat duminică, iar câştigătoarele lor au urcat pe podium

Surpriza finalului de an este Viitorul Pandurii, echipă pregătită din acest sezon de Flavius Stoican. Calificată în optimile Cupei României, după ce au eliminat o echipă din Liga 1, Campionii FC Argeş, formaţia gorjeană şi-a continuat duminică parcursul impresionant din ultima lună.

Ultima victimă s-a numit CS Mioveni, care a deschis scorul destul de repede, prin golgheterul Bogdan Rusu, aflat la primul gol din acţiune pentru gruparea argeşeană. Replica a venit peste o jumătate de oră, când Dragu a marcat dintr-un unghi închis, ajutat de devierea lui Burnea, la care Iustin Popescu nu a mai putut interveni salvator.

Soarta partidei a fost decisă la şapte minute de la reluare, atunci când Cioiu a transformat un penalty şi a stabilit scorul final la 2-1 pentru Viitorul Pandurii. A fost a treia victorie la rând în toate competiţiile a gorjenilor şi al cincilea meci consecutiv de campionat fără eşec, iar jocul rezultatelor i-a propulsat pe locul secund, la patru puncte de U Craiova 1948 SA. Singura echipă care o mai poate da jos de pe această poziţie a clasamentului este Dunărea Călăraşi, dar doar dacă aceasta învinge pe U Cluj în ultimul meci al rundei, programat marţi.

ASU Poli, la primul eşec acasă după 17 meciuri consecutive

Debutul lui Nicolae Grigore pe banca celor de la Fotbal Club Rapid a fost unul fericit, bucureştenii impunându-se cu 2-0 în derby-ul de la Timişoara, cu ASU Poli. Cei doi fundaşi centrali ai oaspeţilor s-a dovedit decisivi în ecuaţia meciului, înscriind pe rând încă din prima repriză.

Dandea a deschis scorul în minutul 6, iar Radu Crişan l-a imitat după mai bine de jumătate de oră (39). Eforturile gazdelor de a reveni în joc au fost în zadar, iar fostul secund al naţionalei de tineret a României şi-a dus echipa pe treapta a treia a podiumului, la egalitate de puncte cu Viitorul Pandurii, dar cu un golaveraj inferior.

Pentru timişoreni, eşecul de duminică a fost primul suferit pe teren propriu după 17 meciuri consecutive fără înfrângere. Ultima echipă care a plecat cu toate punctele din postura de oaspete a poliştilor a fost CS Mioveni, într-o victorie cu 1-0 din 3 august 2019, în prima etapă a sezonului 2019-2020!

În afara meciului de marţi dintre U Cluj şi Dunărea Călăraşi, ultimul din această rundă, eşalonul secund mai are programate alte două partide, ambele reprogramate din cauza problemelor legate de COVID-19 ale Ripensiei. Pe 11 decembrie, timişorenii se vor deplasa pe Cluj-Arena, iar trei zile mai târziu vor primi vizita celor de la AFC Farul Constanţa, în ultima partidă din 2020 a competiţiei.